facebook RSS # #

20.06.2018 18:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-29 15:19       aktualizacja: 2017-03-29 17:09       Wiadomości
  A A A

Klęski żywiołowe. Przez każde euro wydane na redukcję ryzyka katastrofy oszczędzamy cztery

Klęski żywiołowe. Przez każde euro wydane na redukcję ryzyka katastrofy oszczędzamy cztery
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Polityka spójności powinna wspierać przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych - uważa unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Komisarz zgodził się z postulatami Komitetu Regionów UE, organu skupiający reprezentantów unijnych samorządów, by przy pomocy środków z polityki spójności wspierać m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych. „Chodzi o ratowanie życia, jest to nasz główny cel, ale równocześnie o oszczędzanie pieniędzy. Każde euro wydane na redukcję ryzyka katastrofy sprawia, że oszczędzamy co najmniej cztery euro” - wyliczył.

Komitet Regionów UE (KR) przyjął opinię dotyczącą realizacji porozumienia z Sendai (Japonia) ws. ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych. Autorem dokumentu jest wiceprzewodniczący sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego i członek KR Adam Banaszak. „Spodziewamy się, że wraz z ociepleniem klimatu katastrof naturalnych będzie coraz więcej” - zauważył Banaszak.

Opinia KR ma pomóc władzom samorządowym przygotowywać się na nadejście katastrof naturalnych. Chodzi o redukcję zagrożeń, a w razie wystąpienia kataklizmu - szybką reakcję i odbudowę zniszczeń.

KR postuluje, by środki europejskie z regionalnych programów operacyjnych (RPO) można było inwestować tylko w infrastrukturę odporną na możliwe klęski żywiołowe występujące na danym terenie. Jak powiedział Banaszak, błędem niektórych państw europejskich w minionych latach było ignorowanie tego aspektu. „Wiele budynków, które mogły wytrzymać trzęsienie ziemi czy powodzie, nie wytrzymało ich” - zaznaczył Banaszak.

Zaapelowano ponadto o umożliwienie finansowania w ramach przesunięć z RPO 100 proc. kosztów odbudowy infrastruktury. „Zakładamy, że decyzja będzie należała do kraju członkowskiego i regionu dotkniętego katastrofą” – podkreślił wiceprzewodniczący sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego.

„Będziemy monitorować tę kwestię i starać się, żeby to były środki łatwo dostępne w przypadku wystąpienia katastrofy i przede wszystkim błyskawiczne, jeśli chodzi o uruchomienie, bo infrastruktura, którą stracimy (…) musi być odbudowana natychmiast” - dodał.

KR w swojej opinii kładzie też nacisk na plany ryzyka, które powstały w związku z wprowadzeniem mechanizmu obrony cywilnej w 2012 r. Jak zauważył Banaszak, plany mają być systematycznie modyfikowane i uwzględnić poziom samorządowy. „Kolejny krok to musi być - i o to również apelujemy - jeszcze większe włączenie (…) władz lokalnych i regionalnych, a wręcz poziomu gminy czy wsi” - powiedział.

Banaszak zauważył, że szybka reakcja zaraz po katastrofie pozwala ograniczyć jej skutki. „Myślę, że dzięki m.in. ochotniczej straży pożarnej unikamy wielu katastrofalnych pożarów, gdyż reakcja jest błyskawiczna, na miejscu” – podkreślił.

kic/Serwis Samorządowy PAP

ZAŁĄCZNIKI: bbb.jpg
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25