facebook RSS # #

20.06.2018 14:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-31 18:19       aktualizacja: 2017-03-31 18:49       Wiadomości
  A A A

Młodzi w pracy. Opinia KR dotyczącą inwestowania w młodzież i Europejski Korpus Solidarności

Młodzi w pracy. Opinia KR dotyczącą inwestowania w młodzież i Europejski Korpus Solidarności
Fot. Komitet Regionów UW
W pełni popieramy Europejski Korpus Solidarności, który ma pomóc w walce z bezrobociem wśród młodzieży - podkreślił burmistrz Rypina Paweł Grzybowski.

W piątek komisja polityki społecznej i zatrudnienia (SEDEC) Komitetu Regionów UE przyjęła opinię dotyczącą inwestowania w młodzież i Europejski Korpus Solidarności, autorstwa Pawła Grzybowskiego, burmistrza Rypina (woj. kujawsko-pomorskie).

Europejski Korpus Solidarności jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą zapewnić młodym ludziom (18-30 lat) możliwość wolontariatu lub pracy przy projektach, które przynoszą korzyści lokalnym społecznościom, w kraju lub za granicą. W zamyśle ma to pozwolić na zdobycie doświadczenia na początku kariery zawodowej.

Komitet Regionów poparł te propozycje, podkreślając przy tym, że wdrożenie nowych rozwiązań wymaga większego udziału władz samorządowych, które najlepiej znają lokalną i regionalną specyfikę zatrudniania.

Jak podkreślił Paweł Grzybowski, konieczna jest ściślejsza współpraca miedzy sektorem publicznym i prywatnym, aby lepiej dopasować umiejętności pracowników do potrzeb rynku pracy. Według niego należy też zwiększyć udział sektora prywatnego w finansowaniu takich programów.

„W pełni popieramy cel, jakim jest wykorzystanie Europejskiego Korpusu Solidarności, jako środka pomocy. Wyposażenie młodych ludzi w nowe umiejętności, dzięki pracy i wolontariatowi przynosi korzyści zarówno sektorowi prywatnemu, jak i publicznemu; zwiększa zdolność młodzieży do zatrudnienia” - zaznaczył burmistrz Rypina. Zastrzegł, że ważnym kryterium kwalifikującym dla projektów powinny być potrzeby lokalnych społeczności.

W projekcie opinii przygotowanej przez Grzybowskiego podkreślono ponadto, że należy intensywniej rozwijać program ERASMUS+, jako jeden z najważniejszych instrumentów popularyzacji transnarodowej aktywności młodych ludzi, także poprzez zwiększenie środków finansowych.

Przyjęty przez komisję SEDEC projekt opinii zostanie poddany pod głosowanie Komitetu Regionów na najbliższym posiedzeniu plenarnym w maju. Następnie trafi do unijnych instytucji, m.in. Komisji Europejskiej, jako oficjalne stanowisko władz samorządowych UE.

W lutym KE poinformowała, że Europejski Korpusu Solidarności liczy już ponad 21 tys. młodych ludzi. Docelowo do końca 2020 r. w jego szeregi ma wstąpić 100 tys. młodych Europejczyków. Bezrobocie wśród młodzieży nadal stanowi problem w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej, stąd nowe inicjatywy KE, w celu walki z tym zjawiskiem.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25