facebook RSS # #

20.06.2018 18:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-27 13:49       aktualizacja: 2017-04-27 14:06       Wiadomości
  A A A

Rozważania nad UE. Konkurs dla szkół średnich na najlepszą debatę o Europie

Rozważania nad UE. Konkurs dla szkół średnich na najlepszą debatę o Europie
Fot. Komitet Regionów
W czwartek ruszył konkurs dla uczniów wielkopolskich szkół średnich na najlepszą debatę o Europie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Europejska.

Konkurs o nagrodę marszałka województwa wielkopolskiego dla szkół licealnych, zawodowych i techników na najlepszą debatę „Rozważania nad Europą” organizowany jest w ramach inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.

W Komitecie Regionów, który jest unijnym organem doradczym, zasiadają samorządowcy z państw członkowskich UE, w tym m.in. pomysłodawca konkursu marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.

Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie wyjazd do Brukseli i spotkanie z przedstawicielami instytucji unijnych, którym uczniowie osobiście opowiedzą o swoich pomysłach. Opinie opracowane przez pozostałe szkoły również będą zaprezentowane na unijnym forum.

Przedstawione przez uczestników konkursu postulaty zostaną bowiem zebrane w jednym dokumencie, który trafi do Komitet Regionów. Będzie to wkład do opinii instytucji ws. odbudowy zaufania do Unii Europejskiej, która jest przygotowywana na prośbę przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Według marszałka woj. wielkopolskiego dyskusja o Europie z pewnością nie będzie łatwa, ale jest potrzebna, bo Europa musi przede wszystkim odpowiadać na potrzeby i oczekiwania Europejczyków.

„Unia została stworzona dla swoich obywateli, dlatego tak ważne staje się dziś zachęcenie do szczerej i otwartej dyskusji, która z pewnością nie będzie łatwa, ale zaowocuje istotnymi opiniami, także głosami krytyki” - zaznaczył Woźniak.

„Ja w swoim regionie zdecydowałem o tym, żeby zaangażować w rozmowy o przyszłości UE młodych ludzi, którzy czasem mogą czuć się pomijani w dyskusjach o kondycji europejskiej wspólnoty. To właśnie oni za kilka lat będą mieli głos decydujący w tej sprawie. Chcemy widzieć, co myślą, czują, czego oczekują (…) ” – dodał samorządowiec.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszej części zespoły uczniów pod kierunkiem nauczycieli będą musiały zorganizować i przeprowadzić co najmniej 45-min. debatę pod hasłem „Rozważania nad Europą”.

Drugi etap będzie polegał na przygotowaniu, w oparciu o wnioski wynikające z dyskusji, pisemnego podsumowania w formie „Listu do Unii Europejskiej”, który następnie zostanie przekazany przez zwycięski zespół przedstawicielom instytucji unijnych w Brukseli.

Szkoły mają czas na przesłanie zgłoszenia do 26 maja.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25