facebook RSS # #

20.06.2018 18:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-17 14:45       aktualizacja: 2017-05-17 15:14       Wiadomości
  A A A

Biznes w Małopolsce. Krupa: konsekwentnie stwarzamy warunki dla biznesu

Biznes w Małopolsce. Krupa: konsekwentnie stwarzamy warunki dla biznesu
Fot.UMWM
Od wielu lat w Małopolsce konsekwentnie stwarzamy sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu - powiedział marszałek Jacek Krupa w trakcie wizyty przedstawicieli unijnych instytucji.

Do Małopolski przyjechali przedstawiciele jury organizowanego przez unijne instytucje konkursu o tytuł „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości”. Sprawdzano, jak region radzi sobie z realizacją strategii, za którą został nagrodzony dwa lata temu w Brukseli.

O tytuł „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" mogą ubiegać się m.in regiony i miasta, ale także np. obszary metropolitarne, które przedstawią "najbardziej wiarygodną, przyszłościową i obiecującą" strategię przedsiębiorczości. Konkurs organizują m.in. Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów, unijny organ doradczy złożony z przedstawicieli samorządów krajów członkowskich UE.

Według marszałka woj. małopolskiego Jacka Krupy Małopolska od wielu lat konsekwentnie stwarza sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu. „Dążymy do tego, aby mówiąc o przyjaznym miejscu dla przedsiębiorczości, mówiono o Małopolsce. Otrzymując tytuł ERP dostaliśmy wyraźny sygnał, że nasze wieloletnie starania są zauważalne na poziomie europejskim i dawane innym, jako wzór do naśladowania” - powiedział Krupa. Dodał, że dużą rolę w rozwoju przedsiębiorczości w regionie odgrywają fundusze unijne, które służą wspieraniu sektora MŚP.

Do Małopolski w ramach wizyty ewaluacyjnej przyjechali m.in. przedstawiciele Komitetu Regionów UE, Komisji Europejskiej, Francuskiego Stałego Zrzeszenia Izb Sztuki i Rzemiosła (APCMA) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME).

Tytuł „Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości" co roku przyznaje się trzem obszarom UE. W zeszłym roku nagroda za najbardziej przyszłościową wizję rozwoju przedsiębiorczości w Europie trafiła do: Extremadury w Hiszpanii, Dolnej Austrii i Grecji Zachodniej. Małopolska otrzymała tytuł dwa lata temu, przekonując jurorów, że koncertuje się na wspieraniu obszarów tzw. inteligentnej specjalizacji. Przeprowadzone przez samorząd województwa analizy pozwoliły wytypować obszary, w których region ma największy potencjał rozwoju.

Zaliczono do nich m.in. sektor IT, biotechnologię i budownictwo energooszczędne. Władze samorządu województwa wskazywały ponadto, że zamierzają rozwijać gałęzie gospodarki, które już wcześniej stanowiły o jego sile, czyli sektor chemii, przemysł metalurgiczny i maszynowy.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25