facebook RSS # #

15.12.2018 06:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-09 20:43       aktualizacja: 2017-10-09 20:45       Wiadomości
  A A A

Sojusz spójności. Powstała koalicja zmierzająca do zacieśnienia współpracy europejskich regionów.

Sojusz spójności. Powstała koalicja zmierzająca do zacieśnienia współpracy europejskich regionów.
Fot. Komitet Regionów UE
„Chcemy odzyskać zaufanie obywateli do instytucji europejskich i udowodnić im, że możemy poprawić ich los dzięki polityce spójności” – zapewniła Corina Cretu, europejska komisarz ds. polityki regionalnej. Europejski Komitet Regionów i wiodące europejskie stowarzyszenia miast i regionów powołały we wtorek w Brukseli Sojusz na rzecz silnej polityki spójności po 2020 r.

Jak przekazał Komitet Regionów, koalicja powstała w celu zacieśnienia współpracy, zmierzającej do spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii Europejskiej po 2020 r. „Jest to sojusz tych, którzy uważają, że polityka spójności musi pozostać filarem przyszłości w UE” – zapewnili założyciele.

Przewodniczący KR Karl-Heinz Lambertz zapewnił, że instytucja chce nawiązać lepszy dialog z obywatelami nt. przyszłości Unii Europejskiej. Poinformował, że przeprowadzonych zostało 140 konsultacji społecznych, a utworzenie Sojuszu na rzecz spójności pomoże w kontynuowaniu pracy nad poprawą kontaktu z obywatelami Wspólnoty.

Z kolei przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego Iskra Mihaylova zauważyła, że należy podnieść poziom życia i bezpieczeństwa mieszkańców Europy, poprzez silniejsze powiązanie polityk europejskich. „Wszystkie polityki unijne powinny być ze sobą powiązane. Potrzebujemy również ich uelastycznienia oraz uelastycznienia budżetu, włączając w to fundusze strukturalne” – zaznaczyła.

Natomiast marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak w rozmowie z PAP, zwrócił uwagę, że w obliczu Brexitu należy zwiększyć zaangażowanie w debatę na temat przyszłego kształtu budżetu unijnego i polityki spójności.

„Sygnatariuszami Sojuszu na rzecz silnej polityki spójności UE po 2020 r. są wszyscy członkowie Europejskiego Komitetu Regionów, w tym również wszyscy członkowie polskiej delegacji. Zachęcam natomiast pozostałych polskich samorządowców i inne podmioty krajowe i samorządowe do tego, aby przyłączały się do Sojuszu” – podkreślił Woźniak.

Podczas inauguracji Sojuszu marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl przekazał, że mieszkańcy Podkarpacia doceniają osiągniecia Unii Europejskie, jednak domagają się reformy Wspólnoty.

„Mieszkańcy podkreślają znaczenie władz lokalnych i regionalnych dla przyszłości Europy. Doceniają osiągnięcia Unii, są jednak zaniepokojeni zapędami Brukseli, do coraz większego kontrolowania Wspólnoty” – powiedział Ortyl.

Sojusz przyjął w oficjalnym dokumencie zbiór zasad, wyznaczających kierunek działań koalicji. Członkowie zadeklarowali m.in., że polityka spójności odgrywa rolę długofalowej polityki inwestycyjnej dla wszystkich regionów w Europie.

Według Sojuszu, polityka spójności musi być nadal skuteczną strategią polityczną, wyposażoną w wystarczające zasoby w wysokości co najmniej jednej trzeciej przyszłego budżetu UE, dostarczane w formie dotacji, a w stosownych przypadkach w formie instrumentów finansowych.

Koalicja postuluje oparcie polityki spójności na istniejących europejskich funduszach strukturalnych i inwestycyjnych oraz jej uproszczenia i poprawienia.

Koalicjanci zaprosili do dołączenia do sojuszu rządy krajowe, regionalne i lokalne, organizacje pozarządowe, szkoły, uczelnie wyższe i organizacje kulturalne oraz zaapelowali do przedstawicieli wszystkich instytucji na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym, społeczeństwa obywatelskiego oraz przedsiębiorstw o przyjęcie zasad deklaracji spójności.

Z Brukseli Mateusz Mikowski

mm/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-10 13:25:13
kij: Tylko o jakiej spójności europejskiej ci działacze mówią, skoro budzą się separatystyczne diabły prywaty i braku europejskiej solidarności w czymkolwiek poza chęcią wykorzystywania cudzych pienędzy na własne cele, bądź nie dzielenia się z biedniejszymi.
A BOGACI SĄ CORAZ BOGATSI, BIEDNI SĄ CORAZ BIEDNIEJSI !
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25