facebook RSS # #

15.12.2018 07:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-10 19:02       aktualizacja: 2017-10-11 09:22       Wiadomości
  A A A

Orędzie nt regionów. Lambertz: regiony bastionem Europy

Orędzie nt regionów. Lambertz: regiony bastionem Europy
Fot.KR UE
Sytuacja w Katalonii, polityka spójności, Brexit oraz kryzys migracyjny – były tematami pierwszego orędzia na temat stanu Unii z perspektywy regionów i miast, które wygłosił we wtorek przewodniczący Komitetu Regionów UE Karl-Heinz Lambertz.

Jak podkreślił szef KR, miasta i regiony są elementem zaufania w tych trudnych dla Europy czasach, a ostatni okres cechowały kryzysy, który pokazały, do jakiego stopnia Europa potrzebuje jedności i solidarności.

„Kryzys migracyjny jest porażką Europy, która stoi przed ryzkiem odwrócenia się przed swoimi wartościami. We wrześniu 2015 r. podjęto decyzję o podziale uchodźców i mniej niż 20 proc. osób zostało przeniesionych do innych państw, tak naprawdę jest to godne ubolewania w świetle naszych wartości, takich jak solidarność” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że miasta i regiony europejskie stawiają czoła wyzwaniom, bo to lokalni decydenci w Katanii, w Atenach i innych miejscach na greckich wyspach zorganizowali przyjmowanie tysięcy imigrantów w bardzo trudnych warunkach. „Chciałbym wyrazić uznanie dla wszystkich decydentów lokalnych i regionalnych i podziękować za ich odwagę, za solidarność, co pokazało, że działają w duchu europejskim” – podkreślił Lambertz.

Również Brexit przewodniczący Komitetu Regionów nazwał porażką Europy. Jak zaznaczył, nie można utrzymać Europy, jeśli jej członkowie nie chcą wywiązywać się z podjętych zobowiązań. „Decyzja o Brexicie będzie miała znaczące konsekwencje dla samorządów lokalnych i regionalnych w Wielkiej Brytanii i Europie” – powiedział. Według niego negatywnie na Unię Europejską może też wpłynąć kryzys w Hiszpanii, wynikający z wydarzeń w Katalonii.

Jak ocenił, Unia jest jedynym głosem, dzięki któremu Europa będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom XXI wieku w miastach i regionach. „Powinniśmy czynić postępy wszyscy razem, w tym samym tempie. Jeśli będzie to konieczne, mogą być to różne prędkości, ale bezwzględnie musimy podążać w tym samym kierunku” – zaznaczył.

Lambertz dużo czasu poświęcił konieczności dialogu z obywatelami, angażowaniu ich w proces europejski, podkreślając przy tym, że KR zorganizował w ostatnim czasie 140 debat w 95 regionach UE. Mówił też o poszanowaniu zasady pomocniczości, którą nazwał podejmowaniem decyzji na właściwym szczeblu władzy, co sprawia, że można wykonywać pewne zadania bliżej obywateli.

Powiedział również, że powinniśmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo fizyczne, społeczne i środowiskowe Europejczyków. „Europa powinna być gwarancją swobód i powinna gwarantować ochronę swoich obywateli. Bezpieczeństwo fizyczne jest podstawą. Tragedie, które miały miejsce w wielu krajach i wielu miastach, przypominają nam o tym zadaniu” – zaznaczył.

Dodał, że bezpieczeństwo powinno mieć także charakter socjalny, tymczasem różnice gospodarcze i socjalne pomiędzy Europejczykami są ogromne, wiele gospodarstw domowych ma problemy i żyje w ubóstwie. „Europejczycy muszą mieć poczucie, że są chronieni” - podkreślił.

Zdaniem Lambertza bezpieczeństwo Europejczyków jest także związane z ochroną środowiska i bioróżnorodności, dlatego zwalczanie zmian klimatycznych powinno być priorytetem.

Jak podkreślił, Europa potrzebuje ambicji, ale też środków. Przypomniał, że w najbliższych miesiącach instytucje unijne będą negocjowały wieloletnie ramy finansowe i podejmą decyzję o środkach, które będą przeznaczone na realizację wspólnych celów.

„Tak naprawdę są to środki niewystarczające, jeśli chodzi o ambicje 510 mln Europejczyków. Powinniśmy udostępnić nowe zasoby, tak jak mówiła o tym grupa wysokiego szczebla ds. zasobów własnych” – powiedział szef KR. Chodzi o sprawozdanie, w którym oceniono szereg możliwych źródeł dochodów budżetu UE, takich jak podatek od transakcji finansowych.

Zdaniem Lambertza, należy też zatroszczyć się o przyszłość polityki spójności, ponieważ jest ona sposobem na wzmocnienie Unii Europejskiej. „Przyszłość polityki spójności i przyszłość Europy są powiązane (…) Byłoby zupełnie niezrozumiałe, gdybyśmy chcieli zrezygnować z tak skutecznej polityki dla Europejczyków” – zaznaczył.

Jak dodał, polityka spójności jest elementem, który buduje zaufanie wobec Europy. Według Lambertza perspektywa polityki spójności, która ma być ograniczona, nie jest czymś, co można zupełnie wykluczyć. „Na pewno Brexit będzie miał wpływ na budżet i nie powinniśmy dopuścić do tego, żeby poddano w wątpliwość zasadę solidarności” – podkreślił.

Lambertz zaproponował, żeby kolejny, organizowany co dwa lata, Europejski Szczyt Regionów i Miast, odbył się w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku. „Chcemy wystosować ważne przesłanie pod adresem szefów państw i rządów, którzy spotkają się pod koniec marca 2019 w Rumunii” – wyjaśnił.

Po orędziu Lambertza głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przypomniał, że w zeszłym roku wystąpił do ówczesnego szefa Komitetu Regionów Markku Markkuli, żeby instytucja rozpoczęła refleksję na temat Europy, aby „głos samorządów lokalnych i regionalnych był słyszalny”.

„Ponad 100 spotkań zostało zorganizowanych w całej Europie, aby przygotować tę inicjatywę. Chcę podziękować za tę szczodrą odpowiedź i za podjęcie wyzwania” – podkreślił.

Z Brukseli: Mateusz Kicka

kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-11 08:30:04
jotka: Np. region Katalonia to znaczący bastion. Brexit to porażka GB.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25