facebook RSS # #

15.12.2018 07:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-11 19:41       aktualizacja: 2017-10-12 09:33       Wiadomości
  A A A

Kosmiczne regiony. KR UE pozytywnie o Strategii kosmicznej

Kosmiczne regiony. KR UE pozytywnie o Strategii kosmicznej
Fot. KR UE

Komitet Regionów UE przyjął w środę opinię pozytywnie oceniającą Strategię kosmiczną dla Europy, zaproponowaną przez Komisję Europejską.
W pracach nad ostateczną wersją opinii KR brał udział m.in. marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, który składał poprawki do treści dokumentu. Jak podkreślił w rozmowie z PAP, w tej materii musimy działać w skrupulatny i przemyślany sposób. 
"Cieszę się, że nasze poprawki zostały uwzględnione. Strategia kosmiczna dla Europy jest ważnym krokiem w przyszłość. Podejmowane dziś decyzje w tym obszarze będą miały szerokie znaczenie dla rozwoju firm tej branży, które chcemy związać z naszym regionem. Nieprzypadkowo wiodącą inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego jest +Lotnictwo i Kosmonautyka+" – powiedział marszałek.
Przegotowany przez samorządowców dokument trafi teraz do Komisji Europejskiej, jako oficjalne stanowisko władz samorządowych UE.
Jak czytamy w opinii Komitetu Regionów, technologie kosmiczne mogą być przydatne m.in. w sektorze publicznym. Chodzi np. o codzienne monitorowanie terytorium, czy ocenę stanu zasobów naturalnych: wód, jakości powietrza itp. Zaawansowane technologie można również zastosować do weryfikacji systemu dotacji, a także we wczesnym wykrywaniu i zapobieganiu nielegalnym zabudowom. Dodatkowo technologie kosmiczne mogą być przydatne do poprawy efektywności energetycznej budynków. 
Unijni samorządowcy podkreślają w przyjętym dokumencie znaczenie regionów w realizacji polityki kosmicznej UE. 
"W naszej opinii, władze regionalne (…) powinny być postrzegane jako koordynatorzy regionalnej polityki kosmicznej. W tym kontekście należy podkreślić działania regionów zrzeszonych w Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS, które dotyczą wykorzystania pełnego potencjału technologii kosmicznych" - podkreślił Ortyl. Podkarpacie przystąpiło do stowarzyszenia w maju br.

Ponadto, zdaniem marszałka, należy wspierać tworzenie w regionach inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej, aby pobudzić przedsiębiorczość w sektorze kosmicznym. W opinii KR wskazano również na potrzebę przetwarzania dużych zbiorów danych, które pozwolą wypracować innowacyjne rozwiązania i zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne w UE. 
"Innowacyjne rozwiązania (…) i lepszą ochronę przed atakami cybernetycznymi można zagwarantować jedynie poprzez zaoferowanie przedsiębiorstwom lepszego dostępu do danych i inspirującej współpracy z naukowcami, uniwersytetami i sektorem publicznym" - zaznaczono. 

W dokumencie odniesiono się także do funkcjonowania programów kosmicznych Galileo i EGNOS (nawigacja satelitarna) oraz Copernicus (obserwacja Ziemi, monitoring środowiska i bezpieczeństwa), podkreślając m.in. potrzebę długoterminowego finansowania. 

W latach 2014-2020 Unia Europejska zainwestuje w programy kosmiczne ponad 12 mld euro. 
Z Brukseli: Mateusz Kicka
kic/ woj/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25