facebook RSS # #

18.12.2018 17:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-13 13:15       aktualizacja: 2017-10-13 14:26       Wiadomości
  A A A

RPO na szkody. Z funduszy unijnych można odbudować zniszczenia po nawałnicach

RPO na szkody. Z funduszy unijnych można odbudować zniszczenia po nawałnicach
Fot.PAP/L.Szymański
Nawet 95 proc. kosztów odbudowy infrastruktury publicznej zniszczonej w „dużej katastrofie regionalnej” można sfinansować z funduszy unijnych – ocenia wiceprzewodniczący sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego Adam Banaszak.

W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof. W Polsce w wyniku sierpniowych nawałnic poszkodowanych zostało ponad 100 gmin w trzech województwach.

Jak zaznaczył wiceprzewodniczący sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego, w przypadku dużej katastrofy regionalnej istnieje możliwość wystąpienia o środki z Funduszu Solidarności, ale także przesunięcia wolnych środków w ramach regionalnego programu operacyjnego. Warunkiem jest przekroczenie progu strat określonego w ramach rozporządzenia. Banaszak wyjaśnił, że można w tej sposób zrefinansować do 95 proc. kosztów odbudowy zniszczonej infrastruktury.

„Patrząc na zniszczenia w moim województwie, wydaje mi się, że powinniśmy złożyć wniosek do Komisji Europejskiej. Powinniśmy postarać się pokazać, że ta katastrofa to była duża katastrofa regionalna, co pozwoli nam otrzymać pomoc z Funduszu Solidarności. W następstwie umożliwi to również ewentualną decyzję zarządu województwa, w uzgodnieniu oczywiście z rządem, co do przesunięcia niektórych wolnych środków z RPO na obudowę infrastruktury na zniszczonych terenach naszego województwa” – powiedział Banaszak.

Dodał, że część z programów unijnych jeszcze nie weszła w życie, więc istnieje możliwość, żeby z mniej istotnych dla województwa zrezygnować i przenieść środki na likwidację szkód. Dodatkowo z części programów pozostają oszczędności, które również można by przeznaczyć na ten cel. „Środki w ramach przesunięcia z RPO mogą być przeznaczone na odbudowę infrastruktury publicznej wszelkiego typu, mówimy tu zarówno o drogach, szkołach, placówkach publicznych” - zaznaczył.

Banaszak jest autorem opinii Komitetu Regionów UE ws. realizacji porozumienia z Sendai (Japonia) dot. ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych.

Jak podkreśliło MSWiA, wniosek o unijne wsparcie będzie można złożyć dla trzech najbardziej poszkodowanych podczas sierpniowych nawałnic województw, po przekroczeniu prognozowanego progu strat, który wynosi w sumie około 1,57 miliarda zł.

„Złożenie wniosku o wsparcie z Funduszu Solidarności jest możliwe dopiero po pełnym oszacowaniu strat w rolnictwie i w lasach oraz po przekroczeniu określonego przez prawo unijne progu poniesionych szkód. Jeżeli próg poniesionych strat zostanie przekroczony, MSWiA wystąpi z wnioskiem o unijne wsparcie” – poinformował resort.

Ewentualne przyznane środki z Funduszu Solidarności będą mogły zostać wykorzystane m.in do przywrócenia funkcjonowania zniszczonej infrastruktury publicznej. Reguły Funduszu Solidarności nie pozwalają na finansowanie strat osób prywatnych oraz szkód podlegających ubezpieczeniu. W związku z tym unijna pomoc nie może być przeznaczona np. na odbudowę budynków mieszkalnych.

Wniosek aplikacyjny trzeba przekazać do Brukseli w terminie do 12 tygodni od wystąpienia nawałnic, czyli w tym przypadku na przełomie października i listopada.

kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25