facebook RSS # #

18.12.2018 17:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-13 16:09       aktualizacja: 2017-10-13 16:40       Wiadomości
  A A A

Przed szczytem. Komitet Regionów za wsparciem finansowania ochrony klimatu

Przed szczytem. Komitet Regionów za wsparciem finansowania ochrony klimatu
Fot.PAP/EPA
Na miesiąc przed szczytem klimatycznym w Bonn Europejski Komitet Regionów zaapelował o odpowiednie mechanizmy finansowania działań w zakresie klimatu.

Komitet Regionów chce zacieśniać stosunki z miastami i regionami poza granicami Europy, by forsować program działań na rzecz klimatu. Planuje zawrzeć porozumienia m.in. z Konferencją Burmistrzów USA oraz Zrzeszeniem Gmin Kanadyjskich.

Jak podkreślił przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz, zmiana klimatu jest zagrożeniem, które można przezwyciężyć tylko poprzez współpracę.

„Władze lokalne i regionalne na całym globie wykazują poziom determinacji w działaniach w zakresie zmiany klimatu, który często sięga dalej niż zamierzenia władz centralnych. Samorządy (…) Europy są gotowe budować kontakty z miastami i regionami w regionie atlantyckim i poza nim, aby dzielić się doświadczeniami, rozwijać współpracę i dążyć do utrzymania wzrostu temperatury na świecie na poziomie znacznie niższym od ustalonego w Paryżu progu 2 st. C” – zaznaczył Lambertz, cytowany w komunikacie prasowym.

W oficjalnym stanowisku unijnej instytucji w sprawie finansowania działań w związku ze zmianą klimatu zaproponowano m.in., żeby w budżecie unijnym po 2020 r. kwestie klimatu i zrównoważonego rozwoju stały się „dominującym elementem przekrojowym wszystkich programów finansowania”. Samorządowcy podkreślają, że europejskim miastom i regionom nie brakuje politycznej woli, ale indywidualnie dobranych mechanizmów finansowania i zdolności technicznych potrzebnych do ich wykorzystania.

Jak podkreślono w komunikacie, Europejski Komitet Regionów przyjął z zadowoleniem inicjatywę Zobowiązanie Ameryki (America’s Pledge), w którą zaangażowało się 227 miast i hrabstw, dziewięć stanów i ok. 1650 firm i inwestorów z USA, którzy „podejmują działania w celu respektowania zobowiązań podjętych przez Stany Zjednoczone w ramach porozumienia paryskiego”. Instytucja w obrębie UE i poza nią propaguje inną inicjatywę - Światowe Porozumienie Burmistrzów.

Konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w Bonn w połowie listopada. W ramach szczytu Komitet Regionów zorganizuje m.in. „Dialog transatlantycki na temat zmiany klimatu”.

Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego COP22, który odbył się w Marrakeszu (Maroko), władze samorządowe z różnych części świata przyjęły deklarację ws. działania na rzecz klimatu. Zaapelowano wtedy, aby zaangażować samorządy w przygotowanie i wykonanie planu ograniczenia zmiany klimatu; podkreślono, że osiągnięcie realnych wyników wymaga odpowiednich instrumentów finansowych.

Porozumienie klimatyczne z Paryża zakłada ograniczenie globalnego wzrostu średniej temperatury do poziomu "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza" w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Europejski Komitet Regionów jest unijnym zgromadzeniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych.

kic/ woj/TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25