facebook RSS # #

16.02.2020 07:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-19 12:30       aktualizacja: 2017-10-19 22:13       Wiadomości
  A A A

Wsparcie regionów. Chorąży: szersze ujęcie polityki spójności

Wsparcie regionów. Chorąży: szersze ujęcie polityki spójności
Fot.PAP/R.Guz
Politykę spójności należy adresować „w sposób bardziej inteligentny” nie tylko na poziom regionalny, ale także subregionalny uważa wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Odniósł się on w ten sposób do pytania, czy Program Operacyjny Polska Wschodnia powinien być skorygowany w przyszłości o część województwa mazowieckiego, z którego w wyniku statystycznego podziału została wydzielona Warszawa.

„Wymiar regionalny jest bardzo ważny jako pewna agregacja. Natomiast jeżeli schodzimy niżej, to jest właśnie kwestia Mazowsza, ale to jest kwestia również województwa zachodniopomorskiego, nawet części Dolnego Śląska, które już w tej chwili nie będzie się kwalifikowało - według obecnych wskaźników - jako region słabiej rozwinięty, więc widać, że jest potrzeba tzw. inteligentnej dywersyfikacji” - zaznaczył Chorąży.

Wiceminister zwrócił uwagę, że kolejne województwa wychodzą z grupy regionów słabiej rozwiniętych, do których trafia największe wsparcie w ramach funduszy unijnych z polityki spójności.

„Według dzisiejszej nomenklatury, Mazowsze jest regionem wysoko rozwiniętym w UE. Mamy Wielkopolskę, która również jako całość będzie poza celem konwergencji, to samo dotyczy Dolnego Śląska, najprawdopodobniej również Śląska w najbliższym czasie. Natomiast różnice wewnątrz regionów pozostają, więc jeżeli mówimy o obecnym programie Polska Wschodnia, to widzimy potrzebę jego rozszerzenia na regiony, które mają różne deficyty rozwojowe” - powiedział wiceminister.

Dodał, że kolejną istotną sprawą jest kwestia kompleksowości, która powinna być polskim wkładem do debaty na poziomie europejskim.

„Jeżeli patrzymy na program Polska Wschodnia w chwili obecnej, on jest bardzo ważny dla tych regionów, natomiast bardzo często fragmentaryczny, jeśli chodzi o rozwiązywanie różnych problemów, bo dotyczy kwestii związanych z badaniem i rozwojem, kwestii związanych z transportem. Jeżeli chcemy mówić o bardziej kompleksowych strategiach, to warto również odwołać się do podejścia tematycznego” - zaznaczył.

Również marszałek woj. podkarpackiego i członek Europejskiego Komitetu Regionów Władysław Ortyl zadeklarował, że jest zwolennikiem rozszerzenia Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

„Zajmowałem się tym programem w perspektywie 2007-2013 (będąc wiceministrem rozwoju – PAP) i oczywiście cały czas myśleliśmy, co będzie dalej. Jestem w dalszym ciągu - wtedy też byłem - zwolennikiem rozszerzenia programu np. na regiony, obszary Mazowsza, które są tak samo biedne, jak Polska wschodnia, ale może też trzeba szukać takich obszarów szerzej” - powiedział Ortyl.

Jego zdaniem konieczna jest kontynuacja programu w kolejnej perspektywie finansowej. „Zaległości rodziły się na przestrzeni kilkudziesięciu lat, korzystanie z pomocy przez jedną czy dwie perspektywy, mogłoby nawet oznaczać niedokończone działania, a zatem też marnowanie tych środków. Przypomnę, że program i w poprzedniej perspektywie, i w tej, bardzo się sprawdza” – zaznaczył.

Ortyl przyznał, że dziś jeszcze nie widać "bardzo dużych różnic" w zbliżaniu się do siebie regionów najbardziej rozwiniętych i najsłabszych. Według niego nastąpił jednak wyraźny postęp, dynamika zjawisk rozwojowych w tych słabszych województwach. „To jest dobry prognostyk na przyszłość, np. wskaźniki innowacyjności zbliżają się do średniej krajowej. Oznacza to, że te środki zadziałały i będzie z tego efekt w przyszłości. Jest to też taka wielka inwestycja w przyszłość” – powiedział.

Z programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 korzysta pięć województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Pula programu to 2 mld euro, które przeznaczone zostaną na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne, z punktu widzenia spójności, inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej.

Mateusz Kicka

kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25