facebook RSS # #

18.12.2018 17:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-20 15:12       aktualizacja: 2017-10-20 16:43       Wiadomości
  A A A

Pakiet nie program. Chorąży przeciwny programowi operacyjnemu dla miast

Pakiet nie program. Chorąży przeciwny programowi operacyjnemu dla miast
Fot. Komitet Regionów
Pakiet dla miast średnich nie powinien mieć formy programu operacyjnego – uważa wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Związek Miast Polskich zaapelował, aby Pakiet dla miast średnich przybrał w przyszłości formę programu operacyjnego, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie wsparcie w ramach pakietu odbywa się poprzez dedykowane nabory w krajowych programach operacyjnych.

Przeciwnikiem takiego specjalnego programu jest wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, który uważa, że należy udoskonalać instrumenty, które już są, a nie sięgać po zupełnie nowe rozwiązanie.

„Przekleństwem polityki spójności jest bardzo często wymyślanie pewnych rzeczy od początku. (…) Gotowość tej polityki do przeobrażania się jest dużym problemem. Stąd te opóźnienia, które sięgają czterech lat (…), powinniśmy raczej patrzeć na to, co mamy w tej chwili i udoskonalać instrumenty, które są” - powiedział.

Mówiąc o istniejących rozwiązaniach, wymienił Zintegrowane Instrumenty Terytorialne, które są realizowane we wszystkich programach regionalnych. Podkreślił ponadto, że coraz częściej mówimy o miastach szerzej, nie tylko jako o zamkniętych jednostkach administracyjnych, co dotyczy zarówno aglomeracji jak i małych i średnich miejscowości. Według niego przykładem może być Kalisz i Ostrów Wielkopolski, które – w ocenie wiceministra - stanowią funkcjonalną całość.

Zauważył, że sięganie po zupełnie nowe rozwiązania, wygeneruje różne problemy biurokratyczne. W takim przypadku trzeba by się bowiem zastanowić, jak taki specyficzny program będzie oddzielony m.in. od programu regionalnego. „To brzmi może atrakcyjnie na poziomie hasła” – zaznaczył Chorąży.

Dodał, że patrząc na działanie polityki spójności i sposób, w jaki jest ona realizowana, to właściwsze wydaje się wydzielenie alokacji wewnątrz programów, próba odwołania się do tego, co wypływa z obecnie realizowanych ZIT-ów.

Chorąży wziął udział w debacie Serwisu Samorządowego PAP i Komitetu Regionów UE w Parlamencie Europejskim dotyczącej przyszłości polityki spójności.

W najbliższych latach Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miejscowości ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach, które - według analizy Polskiej Akademii Nauk - w najwyższym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Dedykowane nabory zostały już uruchomione w programach: Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-23 12:34:19
jotka: To też powiedział wiceminister Chorąży: "Politykę spójności należy adresować „w sposób bardziej inteligentny” nie tylko na poziom regionalny, ale także subregionalny".
 
2017-10-23 12:30:31
jotka: Z wielu instrumentów finansowania swoich potrzeb od lat 90. XX w. mogą i korzystają mieszkańcy obszarów wiejskich w Polsce. Mimo to powstał PROW. Małe i średnie miasta przeżywają regres i stagnację, szczególnie po upadku zakładów produkcyjnych i zmianach strukturalnych wywołanych upadłością PRL. Polityka spójności preferuje tzw. lokomotywy rozwoju, a więc w Polsce głównie miasta wojewódzkie i ich otoczenie - aglomeracje.
Zatem, niezależnie od przeszkód biurokratycznych, da się łatwo uzasadnić potrzebę zastosowania wyodrębnionych operacji skierowanych do małych i średnich miast. Tak, jak to nastąpiło w przypadku programów Polski Wschodniej czy PROW.
Celem pomocy jest bowiem zrównoważony rozwój, spójność na całym obszarze UE, w tym w Polsce.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25