facebook RSS # #

17.01.2019 23:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-01 10:50       aktualizacja: 2017-12-01 16:51       Wiadomości
  A A A

Debata o Europie. Uczniowie z Wielkopolski opowiedzieli w Brukseli o swojej wizji UE

Debata o Europie. Uczniowie z Wielkopolski opowiedzieli w Brukseli o swojej wizji UE
Fot. Komitet Regionów
Zwycięzcy konkursu dla uczniów wielkopolskich szkół średnich na najlepszą debatę o Europie spotkali się w Brukseli z przedstawicielami instytucji unijnych.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wielkopolskim, którzy przeprowadzili zwycięską debatę, przekazali jej podsumowanie w formie "Listu do Unii Europejskiej" przewodniczącemu Europejskiego Komitetu Regionów, którym jest Belg Karl-Heinz Lambertz. List trafił też do Parlamentu Europejskiego.

„Europa potrzebuje silnej Polski. Polska potrzebuje silnej Europy. Jesteśmy Wielkopolanami, Polakami i Europejczykami – te tożsamości wzajemnie uzupełniają się, a nie wykluczają” – napisali uczniowie z Wielkopolski.

Konkurs o nagrodę marszałka województwa wielkopolskiego dla szkół licealnych, zawodowych i techników na najlepszą debatę "Rozważania nad Europą" zorganizowany został w ramach inicjatywy Europejskiego Komitetu Regionów w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Europejska.

Nagrodą dla zwycięskiego zespołu był wyjazd do Brukseli i spotkanie z przedstawicielami instytucji unijnych, którym uczniowie osobiście opowiedzieli o swoich pomysłach.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części zespoły uczniów pod kierunkiem nauczycieli musiały zorganizować i przeprowadzić co najmniej 45-min. debatę pod hasłem "Rozważania nad Europą". Drugi etap polegał na przygotowaniu, w oparciu o wnioski wynikające z dyskusji, pisemnego podsumowania w formie "Listu do Unii Europejskiej", który następnie został przekazany przez zwycięski zespół przedstawicielom instytucji unijnych w Brukseli.

W Komitecie Regionów, który jest unijnym organem doradczym, zasiadają samorządowcy z państw członkowskich UE, w tym m.in. pomysłodawca konkursu marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.

Według marszałka dyskusja o Europie z pewnością nie jest łatwa, ale jest potrzebna, bo Europa musi przede wszystkim odpowiadać na potrzeby i oczekiwania Europejczyków. "Unia została stworzona dla swoich obywateli, dlatego tak ważne staje się dziś zachęcenie do szczerej i otwartej dyskusji, która z pewnością nie będzie łatwa, ale zaowocuje istotnymi opiniami, także głosami krytyki" - zaznaczył Woźniak.

"Ja w swoim regionie zdecydowałem o tym, żeby zaangażować w rozmowy o przyszłości UE młodych ludzi, którzy czasem mogą czuć się pomijani w dyskusjach o kondycji europejskiej wspólnoty. To właśnie oni za kilka lat będą mieli głos decydujący w tej sprawie. Chcemy widzieć, co myślą, czują, czego oczekują" - dodał samorządowiec.

Opinie opracowane przez pozostałe szkoły również będą zaprezentowane na unijnym forum. Przedstawione przez uczestników konkursu postulaty zostaną bowiem zebrane w jednym dokumencie, który trafi do Komitet Regionów. Będzie to wkład do opinii instytucji ws. odbudowy zaufania do Unii Europejskiej, która jest przygotowywana na prośbę przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25