facebook RSS # #

17.01.2019 23:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-06 10:20       aktualizacja: 2017-12-06 10:22       Wiadomości
  A A A

Program dla Karpat. Ortyl: Karpaty wielkim potencjałem Europy

Program dla Karpat. Ortyl: Karpaty wielkim potencjałem Europy
Fot.PAP/D.Delmanowicz
Karpaty są wielkim potencjałem Europy – podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, który wspiera w Brukseli działania na rzecz unijnej strategii dla tego obszaru.

W Ministerstwie Rozwoju prowadzone są prace nad propozycją Założeń Makroregionalnej Strategii UE dla obszaru Karpat. Do współpracy miałyby zostać zaproszone nie tylko kraje członkowskie UE - Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia - lecz również kraje spoza Wspólnoty: Ukraina, Serbia i Mołdawia.

Ideę utworzenia strategii wspiera w Brukseli marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, który utworzył Zespół Karpacki przy Komitecie Regionów UE, unijnym organie doradczym. Do zespołu należą członkowie Komitetu Regionów z państw, przez terytoria których ciągnie się łańcuch górski Karpat.

Według marszałka, Karpaty są „wielkim potencjałem Europy”, który może dać impuls gospodarczy, ale jednocześnie są regionem biednym, ze słabą infrastrukturą, dlatego rozwój obszaru jest ograniczony.

„Oczywiście potrzebne są środki, bo zaniedbania infrastrukturalne w Karpatach są dosyć duże. Musimy też ochronić tę przyrodę, to dziedzictwo, które tam jest. Pamiętajmy, że Karpaty to jest wielki rezerwuar wody dla Europy. Dbanie o zasoby wodne w Karatach służy całym krajom” – zaznaczył.

W ocenie Ortyla wielkim wyzwaniem dla Karpat jest droga ekspresowa S19 - Via Carpatia. Jest to umowna nazwa przebiegającego przez Polskę korytarza transportowego łączącego kraje bałtyckie z krajami południowej Europy. „Jeżeli ta droga będzie przebiegała przez Karpaty, to nie będą one barierą, tylko elementem, który łączy nasze kraje” – podkreślił marszałek.

Zdaniem Ortyla, nie należy wykluczać, że na bazie strategii karpackiej mógłby zostać utworzony specjalny program finansowy, na który złożyłyby się objęte nią kraje. Zauważył przy tym, że już w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020, region karpacki może korzystać ze wsparcia programów: Polska-Słowacja, Czechy-Polska, Interreg Europa Środkowa czy Polska-Białoruś-Ukraina.

Zdaniem marszałka strategia powinna być elementem koordynującym działania; powinna obejmować określone priorytety, jak infrastruktura drogowa i kolejowa, kwestie środowiskowe, a także sprawy związane z dziedzictwem kulturalnym. „Powinniśmy uzgodnić, jakie największe projekty będą realizowane w Karpatach, infrastrukturalne, ale też edukacyjne, społeczne. Wtedy będziemy wszystkie środki kierowali na te projekty i one w efekcie dadzą prorozwojowy efekt” – zaznaczył marszałek.

Podkreślił, że działania związane z uruchomieniem strategii obszaru Karpat wynikają z „pragmatycznej wizji” i pozytywnego przykładu i dobrych praktyk, jakie zostały wokół tego instrumentu zgromadzone i wdrożone w Alpach. „Europejski Komitet Regionów jest miejscem, w którym strategia UE na rzecz regionu alpejskiego się narodziła” – zauważył.

Zastrzegł przy tym, że lobbowanie na rzecz analogicznego instrumentu dla Karpat ma na celu jedynie wsparcie działań rządu, bowiem dopiero wspólna inicjatywa państw sprawi, że do propozycji będzie się musiała odnieść Komisja Europejska.

Strategie makroregionalne są instrumentem, który wspiera rozwój regionalny w Unii Europejskiej, obejmując regiony, które mają wspólne interesy, cele i problemy, które łączy dziedzictwo, komunikacja i przyroda. Przykładem tego jest strategii UE na rzecz regionu alpejskiego.

Region alpejski jest jednym z najbogatszych obszarów na świecie, niemniej boryka się również z poważnymi wyzwaniami wymagającymi wspólnego działania, takimi jak tendencje demograficzne czy wysoka podatność na zmiany klimatu.

Z Brukseli: Mateusz Kicka

kic/ woj/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25