facebook RSS # #

17.01.2019 23:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-08 16:51       aktualizacja: 2017-12-09 13:40       Wiadomości
  A A A

Poziom wsparcia. W Warszawie dyskutowano nt. przyszłej polityki spójności

Poziom wsparcia. W Warszawie dyskutowano nt. przyszłej polityki spójności
Fot. PAP/B. Zborowski
Płatnicy netto do budżetu UE naciskają, żeby w przyszłej perspektywie finansowej zmniejszyć poziom współfinansowania projektów ze środków unijnych – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. W jego ocenie będzie to trudny element przyszłych negocjacji.

Wiceminister przewodniczył prowadzonym w Warszawie rozmowom o przyszłości polityki spójności. W dwudniowym spotkaniu, które zakończyło się w piątek, uczestniczyli przedstawiciele państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej.

Jak podkreślił Kwieciński, w Warszawie dyskutowano nt. ważnych elementów związanych z przyszłą perspektywą finansową, takich jak m.in. poziom współfinansowania projektów unijnych ze środków UE, wspieranie innowacji, a także udział instrumentów finansowych w programach unijnych.

Kwieciński zaznaczył, że jest bardzo wyraźne oczekiwanie ze strony krajów-płatników, żeby poziom współfinansowania ze środków unijnych został zmniejszony. W ocenie wiceministra widać wyraźnie, że będzie to trudny element przyszłych negocjacji.

„Płatnicy netto bardzo mocno naciskają, żeby w przyszłej perspektywie finansowej stopień współfinansowania projektów ze środków unijnych zmniejszyć. Argument, który jest tu podawany, to jest argument współodpowiedzialności (…), że niższy stopień współfinansowania ze środków unijnych powoduje, że (angażowanych jest) więcej środków krajowych. Przez to kraje członkowskie i beneficjenci projektów są bardziej związani z projektami” – zaznaczył Kwieciński.

Dodał, że państwa będące beneficjentami polityki spójności wskazują natomiast, że niższy poziom dofinansowania ograniczy dostęp do środków biedniejszym beneficjentom.

„Wprawdzie zasada, którą mamy w obecnych regulacjach, pokazuje, że współfinansowanie ze środków unijnych może dochodzić do 85 proc., ale realne współfinansowanie (…) jest znacznie niższe – zaznaczył wiceminister. Dodał, że w przypadku Polski średnio w tej chwili jest to 64 proc.

Kwieciński podkreślił też, że bardzo ważną kwestią, którą omawiano, była polityka innowacyjności.
„Mieliśmy pełną zgodę, że w przyszłej perspektywie finansowej ten aspekt związany z innowacjami powinien być nawet silniej zaznaczony (…) Widać wyraźnie, że wszystkie kraje członkowskie, wszystkie regiony chcą uczestniczyć w przyszłej polityce spójności - nie ma to być więc polityka spójności ograniczona wyłącznie do biedniejszych części UE - i że w całej tej polityce bardzo ważne miejsce zajmuje kwesta innowacji” – zaznaczył.

Według Kwiecińskiego, z pozytywną oceną spotkało się wykorzystanie inteligentnych specjalizacji na poziomie krajowym i regionalnym - deklarowano chęć do kontynowania tego podejścia w przyszłej perspektywie finansowej.

Rozmawiano też o instrumentach finansowych. Jak zauważył wiceminister, udział instrumentów finansowych w tej perspektywie wzrósł w krajach członkowskich - w Polsce z 1,5 proc. do 5 proc. - natomiast doświadczenia państw odnośnie działania mechanizmu są różne. Zaznaczył, że wielu przedstawicieli krajów członkowskich mówiło o potrzebie prostych zasad zarządzania instrumentami finansowymi - wyboru projektów i operatorów finansowych, czego też jako kra doświadczyliśmy.

„Kiedy zasady dla wyboru operatorów finansowych zostały jasno określone przez KE mniej więcej w połowie zeszłego roku, od razu bardzo szybko udało nam się podpisać umowy na większość instrumentów finansowych” – podkreślił.

„W tej chwili stopień wykorzystania środków unijnych w Polsce, jeżeli chodzi o podpisane umowy, sięga już prawie 50 proc. (…), natomiast jeżeli chodzi o zakontraktowanie tych środków, które mamy na instrumenty finansowe – ono wynosi ok. 85 proc.” – dodał wiceminister. Według niego debata na temat instrumentów finansowych „na pewno będzie się toczyła”.

W latach 2014-2020 Polska zainwestuje z unijnej polityki spójności 82,5 mld euro. Na tę kwotę składa się ok. 76,9 mld euro dostępnych w programach operacyjnych.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25