facebook RSS # #

17.01.2019 23:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-12 12:12       aktualizacja: 2017-12-12 12:46       Wiadomości
  A A A

Przyszłość Europy. Marszałek Wielkopolski przygotowuje opinię ws. przyszłości unijnych finansów

Przyszłość Europy. Marszałek Wielkopolski przygotowuje opinię ws. przyszłości unijnych finansów
Fot. Komitet Regionów UE
W środę w komisji budżetowej (COTER) Komitetu Regionów UE odbędzie się głosowanie nad opinią ws. przyszłości unijnych finansów, autorstwa marszałka woj. wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Opinia dotyczy dokumentu Komisji Europejskiej na temat przyszłości unijnych finansów. Dokument jest to jedną z kilku analiz poświęconych zagadnieniom, które będą miały kluczowe znaczenie dla kształtu Unii Europejskiej w nadchodzących latach. Zostały one opublikowane przez KE w ślad za białą księgą z pięcioma możliwymi scenariuszami rozwoju wydarzeń w Unii Europejskiej.

„Pytanie o budżet Unii jest naprawdę pytaniem o to, jak sobie wyobrażamy jej przyszłość. Co z kompetencjami, np. dbaniem o wspólne bezpieczeństwo? Potrzebna jest wizja Europy. (…) Dyskusja jest gorąca i to od niej - o ile zdąży się zakończyć - będzie ostatecznie zależeć przyszły budżet” – ocenił marszałek.

W ocenie Woźniaka dużym osiągnięciem dokumentu KE na temat przyszłości unijnych finansów jest zdefiniowanie w postaci kryteriów europejskiej wartości dodanej, co przybliżyło nas do odpowiedzi na kluczowe pytanie o to, jakim celom powinien służyć europejski budżet.

Zwrócił uwagę, że w dokumentach KE jest wiele ważnych deklaracji, takich jak cztery filary dla przyszłego budżetu, do których zaliczono: silną gospodarkę, zrównoważony rozwój, solidarność i bezpieczeństwo.

W maju Komisja Europejska przedstawi projekt przyszłych wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu unijnego na okres po 2020 r. W ocenie marszałka, KE stoi przed trudnym zadaniem, ponieważ zbudowanie określonego kształtu budżetu przy tylu niewiadomych wydaje się dzisiaj „dość abstrakcyjne”. „Stanowisko, jakie zajmie 27 krajów członkowskich, może być to trzęsienie ziemi dla wszelkich pomysłów, ale patrząc optymistycznie, może być to też otwarcie szansy na ten właśnie ambitny dla Europy scenariusz” – ocenił marszałek.

Prace nad opinią Komitetu Regionów zostaną zakończone w styczniu w trakcie głosowania na posiedzeniu plenarnym. Opinia trafi następnie do unijnych instytucji m.in. Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w procesie tworzenia prawa unijnego w sprawach dotyczących samorządów, takich jak opieka zdrowotna, edukacja, zatrudnienie, polityka społeczna, transport czy zmiany klimatu. Jeżeli tego nie dopełnią, KR może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.

kic/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25