facebook RSS # #

17.01.2019 23:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-15 11:41       aktualizacja: 2018-01-15 12:49       Wiadomości
  A A A

Przyszłość dotacji. Lambertz: ożywienie gospodarki UE jest szansą i zagrożeniem; potrzebujemy polityki spójności

Przyszłość dotacji. Lambertz: ożywienie gospodarki UE jest szansą i zagrożeniem; potrzebujemy polityki spójności
Fot. Komitet Regionów UE

Musimy inwestować, by wszyscy czerpali korzyści z naszej gospodarki – powiedział w kontekście przyszłej polityki spójności przewodniczący Komitetu Regionów UE Karl-Heinz Lambertz.

W maju Komisja Europejska przedstawi projekt przyszłych wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu unijnego na okres po 2020 r. Z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz nowych zadań UE konieczne są zmiany, które mogą doprowadzić do cięć w polityce spójności. Jest ona głównym źródłem wsparcia dla mniej rozwiniętych regionów i krajów UE, Polska jest największym beneficjentem tego mechanizmu.

W kontrze do pojawiających się zarzutów, że polityka oparta na dotacjach nie jest już potrzebna w Europie, przewodniczący Komitetu Regionów wskazał na stały spadek inwestycji publicznych w większości państw członkowskich. W jego ocenie ożywienie gospodarki UE jest szansą i zagrożeniem.

„Jeżeli większość obywateli postrzega ożywienie gospodarcze wyłącznie przez pryzmat doniesień medialnych i danych statystycznych, lecz nie dostrzega go w swym życiu codziennym, ich frustracja doprowadzi do nowej fali populizmu i nacjonalizmu. Musimy inwestować, by wszyscy czerpali korzyści z naszej gospodarki wychodzącej z kryzysu, zarówno w mocniejszych, jak i słabszych państwach członkowskich” – podkreślił Lambertz.

„Czy naprawdę chcemy, by w Europie było mniej szkoleń dla osób poszukujących pracy, mniej infrastruktury na zrównoważony transport, mniej efektywności energetycznej dla mieszkalnictwa socjalnego, mniej internetu szerokopasmowego dla obszarów wiejskich czy też mniej możliwości integracji dla migrantów?” – zapytał szef KR.

Według niego, jeżeli ma to być rozwiązanie problemu związanego z dziurą budżetową powstałą w wyniku brexitu i nowych potrzeb finansowych w zakresie obrony, bezpieczeństwa i migracji, to „Unia zmierza w niewłaściwym kierunku”.

Przewodniczący Komitetu Regionów podkreślił też, że dzięki reformom z 2014 r. polityka spójności jest innowacyjnym narzędziem, które przynosi wyniki w zakresie najważniejszych wyzwań obecnych czasów: zatrudnienia, konkurencyjności, zmiany klimatu, energii i internetu szerokopasmowego.

Zaznaczył ponadto, że „inwestycje w politykę spójności są inwestycją w obywateli”. „Ograniczenie polityki spójności zagroziłoby projektowi integracji europejskiej, pogłębiając podziały między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, a także społecznościami miejskimi i wiejskimi” – ocenił Lambertz.

Zdaniem szefa KR państwa członkowskie UE powinny jednocześnie zapewnić środki finansowe konieczne, by sprostać nowym, pilnym wyzwaniom w dziedzinie obrony, bezpieczeństwa, polityki społecznej i migracji. „Należy między innymi zwiększyć składki krajowe i wyeliminować obecny sprzeciw wobec nowych narzędzi zasobów własnych, takich jak podatki od zanieczyszczeń, działalności dużych operatorów internetowych i transakcji finansowych” – uważa Lambertz.

Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak, który jest autorem opinii Komitetu Regionów dot. przyszłości unijnych finansów, podkreśli, że potrzebujemy zasadniczej reformy systemu finansowania, która zapewni ambitny budżet UE.

„Wskazujemy na potrzebę zniesienia wszelkich rabatów, wprowadzenie nowych zasobów własnych i rozważenie przez państwa członkowskie możliwości zwiększenia składki do budżetu unijnego” – oświadczył Woźniak. Jego zdaniem, dzięki takim działaniom przyszły budżet UE miałby do dyspozycji większe zasoby finansowe pochodzące z różnych źródeł, co pozwoliłoby na realizację scenariusza Komisji Europejskiej na przyszłość Unii, który zakłada „znacznie więcej wspólnych działań”.

Europejski Komitet Regionów, który sprzeciwia się scenariuszowi cięć mających objąć politykę spójności, zapoczątkował „Sojusz na rzecz silnej polityki spójności po 2020 r.” Za pośrednictwem internetu każdy Europejczyk może wyrazić poparcie dla polityki spójności podpisując odpowiednią deklarację.

Deklaracja dostępna jest tutaj

kic/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25