facebook RSS # #

19.04.2019 00:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-15 16:40       aktualizacja: 2018-03-16 09:42       Wiadomości
  A A A

Łódzkie przykładem. Do Polski zjechali reprezentanci europejskich władz lokalnych i regionalnych

Łódzkie przykładem. Do Polski zjechali reprezentanci europejskich władz lokalnych i regionalnych
Fot. Komitet Regionów
Delegacja Europejskiego Komitetu Regionów odwiedziła woj. łódzkie, aby przyjrzeć się przedsiębiorstwom funkcjonującym w gospodarce o obiegu zamkniętym

W czwartek zakończyła się dwudniowa wizyta studyjna „rola samorządu w kształtowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym”, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE), działającej w ramach Komitetu Regionów. Do Polski zjechali reprezentanci władz lokalnych i regionalnych z Chorwacji, Grecji, Estonii, Irlandii, Litwy, Słowacji Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Głównym celem wizyty była prezentacja różnych aspektów gospodarki cyrkularnej w województwie łódzkim w kontekście współpracy biznesu, nauki i mieszkańców, stymulowanej przez władze samorządowe.

Spotkanie stanowiło również okazję do zaprezentowania międzynarodowemu gronu ekspertów idei Zielonego Expo, o organizację którego w 2024 r. stara się miasto Łódź, oraz oddolnych inicjatyw w dziedzinie ochrony środowiska, biogospodarki, odnawialnych źródeł energii czy eko-innowacji.

Zaproszeni goście mogli zapoznać się z dobrymi praktykami w obszarze gospodarki cyrkularnej m.in. działalnością Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Mieli też okazję przyjrzeć się innowacyjnemu podejściu miasta Brzeziny, które chce wdrożyć kompleksowy projekt inwestycji w czyste technologie, stając się pierwszym polskim "inteligentnym miastem”.

W programie wizyty studyjnej było również zaznajomienie się z działalnością producenta polskich domów modułowych oraz firmy świadczącej usługi w zakresie szeroko rozumianej gospodarki odpadami, obejmującej rekultywację składowisk oraz sporządzanie ekologicznych programów inwestycyjnych. Gościcie odwiedzili również  Skierniewice, gdzie m.in. prezentowano rozwiązania z zakresu selektywnej zbiórki odpadów.

Jak wyjaśnili organizatorzy, spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat narzędzi i środków, jakimi administracja samorządowa może inspirować środowiska lokalne, w tym w szczególności przedsiębiorców do przyspieszenia zmian w sposobie funkcjonowania, aby zmniejszyć zużycie zasobów (energii, wody, surowców) i ograniczyć ilości generowanych odpadów.

W założeniach spotkanie miało być też okazją do rozmowy o problemach odpadów w Polsce, szczególnie w kontekście uruchomienia środków unijnych i przyjęcia wojewódzkich planów gospodarki odpadami.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który był pomysłodawcą wizyty, przypomniał, że 70-80 proc. odpadów w Polsce trafia na składowiska, tymczasem w Szwecji wskaźnik ten wynosi zaledwie 5 proc., stąd olbrzymie wyzwanie dla polskich regionów, wynikające z konieczności zagospodarowania strumienia odpadów.

„Europa Zachodnia patrzy na nas dzisiaj jak na Klondike (rzeka w Kanadzie kojarzona z +gorączką złota+ - PAP), bo uważają, że na wysypiskach, które u nas przez lata powstały, jest ukrytych wiele ciekawych surowców, związków chemicznych. Tyle energii można z tego wyprodukować, że warto ten temat podjąć, tym bardziej, że technologie w tym obszarze rozwijają się w bardzo szybkim tempie” – powiedział Stępień w grudniu ub.r. po tym jak zapadła decyzja o wizycie w woj. łódzkim.

Region podejmuje liczne inicjatywy związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, jest m.in. głównym organizatorem Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki w Łodzi.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25