facebook RSS # #

19.04.2019 03:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-26 15:09       aktualizacja: 2018-03-26 15:36       Wiadomości
  A A A

Bałkany lokalnie. Jeśli ma dojść do rozszerzenia UE, to niezbędne jest zaangażowanie władz lokalnych

Bałkany lokalnie. Jeśli ma dojść do rozszerzenia UE, to niezbędne jest zaangażowanie władz lokalnych
Fot Komitet Regionów
Europejski Komitet Regionów popiera unijną strategię, która ma umożliwić przystąpienie do UE państw Bałkanów Zachodnich począwszy od 2025 r.

Jak poinformowano w komunikacie, Komitet Regionów (KR) z zadowoleniem przyjął plany ożywienia zaangażowania Unii Europejskiej w sprawy Bałkanów Zachodnich. Zastrzegł jednocześnie, że zanim kraje z tego regionu będą mogły przystąpić do Unii, musi ona stać się „silniejsza i stabilniejsza”. Według Komitetu, powodzenie rozszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich będzie w dużym stopniu zależało od większego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w proces przystępowania do UE.

Celem strategii i planu działania Komisji Europejskiej, ogłoszonych 6 lutego, jest utworzenie całkowicie nowej dynamiki, dzięki której Serbia i Czarnogóra spełnią kryteria członkostwa do 2025 r. Powinny one także zachęcić inne kraje – Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Kosowo i Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii – do przyspieszenia reform.

KR na wniosek bułgarskiej prezydencji UE i przed debatą na temat rozszerzenia, która ma odbyć się na szczycie UE w maju, opracował stosowne zalecenia. Przedstawiciel kraju związkowego Salzburg Franz Schausberger, który jest autorem dokumentu, podkreślił, że jeżeli integracja ma zakończyć się sukcesem, „absolutnie niezbędne będzie wzmocnienie administracji lokalnych oraz organów administracji publicznej”.

„Komisja Europejska stwierdziła, że prawdopodobna data dołączenia Serbii i Czarnogóry do UE to rok 2025. Będzie to wymagało zaangażowania i szybkości, jakich dotychczas nie doświadczyliśmy. Objętość prawa UE jest ogromna, a miasta i regiony będą musiały wdrożyć ok. 70 proc. z tego” – zauważył Schausberger.

W jego ocenie, obecnie tamtejsze samorządy nie są do tego przygotowane. Dlatego potrzebują większych uprawnień, lepszego wyszkolenia, przejrzystości, większych środków finansowych i silniejszego skupienia się na świadczeniu usług dla obywateli.

W trakcie debaty, która odbyła się w Komitecie Regionów, komisarz UE ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia Johannes Hahn podkreślił, że tempo negocjacji akcesyjnych będzie zależało od wdrażania reform, zwłaszcza w obszarze praworządności. Przyjęcie strategii przez państwa członkowskie UE planowane jest w czerwcu.

„Jestem przekonany, że wzmocnienie zdolności na szczeblu administracji terenowej oraz władz lokalnych i regionalnych w krajach Bałkanów Zachodnich ma pozytywny wpływ na rozwój tych państw, gdyż jednostki te mają kluczowe znaczenie dla wdrażania dorobku prawnego UE w terenie” – zaznaczył Hahn.

PrzewodniczącyKomitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział, że UE powinna być zawsze otwarta na przyjęcie nowych członków, jeśli będą do tego gotowi. „Rok 2025 jako data akcesji Serbii i Czarnogóry jest celem ambitnym lecz wykonalnym, jeśli tylko tempo reform znacząco wzrośnie i jeśli władze lokalne będą miały większy wpływ na proces przystąpienia do UE” - ocenił szef KR.

Komitet Regionów w swoich zaleceniach podkreślił, że w całym regionie Bałkanów Zachodnich występuje pilna potrzeba podniesienia zdolności administracji lokalnych i regionalnych do wypełniania ich coraz szerszych zadań z pomocą odpowiednich funduszy. W dokumencie podkreślono, że „żaden z krajów tego regionu nie może być uważany za sprawnie funkcjonującą gospodarkę rynkową i obecnie są one niezdolne sprostać presji konkurencyjnej i siłom rynkowym w UE”.  Dodano też, że krajom tym „daleko jeszcze do przyjęcia unijnych wartości i standardów sprawowania rządów”.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25