facebook RSS # #

19.06.2019 12:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-30 06:00       aktualizacja: 2018-05-30 09:24       Wiadomości
  A A A

Fake news. O mowie nienawiści, propagandzie i fałszywych informacjach

Fake news. O mowie nienawiści, propagandzie i fałszywych informacjach
Fot. UMWZ
Edukacja to jedna z kluczowych broni przed manipulacją i zniekształcaniem informacji - podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

W Szczecinie odbyła się międzynarodowa konferencja "Mowa nienawiści, fake news, propaganda – wspólni wrogowie demokracji " z udziałem członków Komitetu Regionów i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego, który jest członkiem Komitetu Regionów, nierzetelne informacje, ich powielanie i propagowanie mają swoje wewnętrzne i zewnętrze źródła, również poza Unią Europejską.

"Jesteśmy poddawani propagandzie w szczególności ze strony rosyjskich mediów takich jak Russia Today. Mamy świadomość, że nierzetelne i nieprawdziwe informacje prowadzą do wypaczania systemów demokratycznych i wyników wyborów" – zaznaczył Geblewicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wskazał, że nieprawdziwe informacje są efektem rozwoju nowych technologii, mediów społecznościowych, Internetu. "Żyjemy teraz w tzw. bańkach informacyjnych. Docierają do nas te informacje, z jakich mediów społecznościowych korzystamy. To wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości"– zauważył Bodnar.

Zwrócił uwagę, że dyskutujemy o procesach globalnych, jednak "musimy pamiętać o naszej sytuacji krajowej, która jest nietypowa i może budzić niepokój".

"Pierwsza rzecz to kryzys dziennikarstwa. Dziennikarze, w niektórych mediach przestają być obiektywni, a bardziej służą interesom tej czy innej partii politycznej. Druga kwestia to misja telewizji publicznej. Zgodnie z ustawą, konstytucją i misją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powinna ona służyć przekazywaniu informacji obiektywnych, sprawdzonych, pogłębiać pluralistyczny pogląd na rzeczywistość. Tak niestety ostatnio się w Polsce nie dzieje" – ocenił RPO.
Jego zdaniem jest to zagrożenie z punktu interesów krajowych, ale i z perspektywy wyborów do Parlamentu Europejskiego. Według Bodnara polityka krajowa sprzyja tworzeniu atmosfery mowy nienawiści.

Badanie dotyczące korzystania z mediów cyfrowych, zlecane corocznie przez Instytut Dziennikarstwa Reutersa, wykazało w 2016 r., że z próby osób badanych w 26 krajach 51 proc. twierdziło, że korzysta z mediów społecznościowych jako źródła wiadomości, a dla 12 proc. jest to główne źródło informacji. Tendencja ta jest szczególnie powszechna wśród młodych ludzi.

Komisja Europejska pracuje nad dobrymi praktykami w partnerstwie z takimi portalami jak Facebook, Twitter, YouTube i Microsoft, Instagram, Google+. Portale zobowiązały się do skutecznego i szybkiego reagowania na tego typu treści pojawiające się w ich serwisach. Wpisy, które mają charakter nawoływania do nienawiści lub terroryzmu, mają być usuwane z sieci w ciągu 24 godzin.

Równolegle z konferencją odbywały się także warsztaty dla licealistów pt. fake busters. W ich trakcie młodzież z XIV LO w Szczecinie uczyła się rozpoznawać nieprawdziwe informacje.

kic/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25