facebook RSS # #

22.10.2019 09:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-28 06:02       aktualizacja: 2019-02-28 10:11       Wiadomości
  A A A

Raport UE. W Afryce Płn. młodzi to 60 proc. ludności; wyzwaniem przedsiębiorczość

Raport UE. W Afryce Płn. młodzi to 60 proc. ludności; wyzwaniem przedsiębiorczość
Fot. Unia na rzecz Regionu Morza Śródziemnego
W Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie 60 proc. ludności ma mniej niż 30 lat, a stopa bezrobocia wśród młodzieży jest jedną z najwyższych na świecie – podkreślono w zaprezentowanym w środę raporcie unijnej organizacji ARLEM.

W dokumencie zaapelowano do Unii Europejskiej o zwiększenie wsparcia finansowego na pobudzanie przedsiębiorczości młodzieży w regionie, wskazując, że może to zapobiegać migracji i przypadkom radykalizacji.

Raport zaprezentowano w środę w Sewilli na dorocznym spotkaniu lokalnych władz z państw członkowskich UE z ich odpowiednikami w Afryce Północnej i na Bliskim Wchodzie. Zgromadzenie pod nazwą ARLEM powołał do życia Europejski Komitet Regionów, aby zacieśnić współpracę przedstawicieli miast i regionów basenu Morza Śródziemnego.

W raporcie podkreślono, że w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie młodzi ludzie poniżej 30. roku życia często żyją w niepewnych warunkach ekonomicznych, a ich sytuację pogarszają niskie płace i niewielka mobilność społeczna.

"Potrzeba zapewnienia równych i trwałych możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi pozostaje niezbędnym elementem strategii wzrostu gospodarczego (…). Wzmocnienie wsparcia dla przedsiębiorczości młodzieży może pomóc w zapobieganiu migracji, jak również przypadkom radykalizacji, związanej z wykluczeniem gospodarczym i społecznym młodych ludzi" – czytamy w dokumencie.

W raporcie, który powstał pod kierunkiem marszałka województwa zachodniopomorskiego i członka Komitetu Regionów Olgierda Geblewicza oraz włoskiego samorządowca Domenico Gambacorty we współpracy z gminami we Francji, Jordanii, Libii, Turcji i na terytoriach palestyńskich, zwrócono uwagę na wielowymiarowość problemu.

Według autorów dokumentu w regionie brakuje programów edukacyjnych, mających na celu szkolenie nowych przedsiębiorców, trudności powoduje też słaby dostęp do kredytów. Poważną wadą jest ponadto centralizacja polityki zatrudnienia i rynku pracy.

Zdaniem Geblewicza wszystko negatywnie wpływa na demografię w regionie, gdyż potrzeby lokalnej "tkanki gospodarczej" nie są zaspokajane i nie spotykają się ze skutecznym przeciwdziałaniem, a migracja wewnętrzna i drenaż mózgów narastają.

"Bez rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, nowych miejsc pracy dla młodych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie trudno wyobrazić sobie powstrzymywanie nielegalnej migracji do Europy. W naszym wspólnym interesie jest stabilizacja regionu i stwarzanie perspektyw dla młodych" – podkreślił w rozmowie z PAP Geblewicz.

ARLEM wezwał UE i ONZ do uznania przedsiębiorczości młodzieży za kluczowy czynnik rozwoju gospodarczego w regionie Morza Śródziemnego.

Zaapelowano też o rozszerzanie programów wspierania przedsiębiorczości młodzieży, takich jak Erasmus dla młodych przedsiębiorców, wzmacnianie instrumentów współpracy transgranicznej oraz opracowanie większej liczby instrumentów finansowych i mikrokredytów w celu wspierania tworzenia lub rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. "Należy uruchamiać programy dające możliwość zdobycia podstawowych umiejętności biznesowych" – podkreślono w dokumencie.

ARLEM przygotował też liczne zalecenia dla rządów regionu śródziemnomorskiego oraz przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych w tym obszarze; wśród nich zawarto apel o promowanie udziału kobiet w rynku pracy.

W UE jednym z kluczowych celów strategii "Europa 2020" jest pobudzanie inteligentnego wzrostu gospodarczego poprzez wspieranie innowacyjnej przedsiębiorczości młodzieży. W śródziemnomorskich krajach partnerskich rozwój przedsiębiorczości młodzieży jest wspierany przez flagową inicjatywę Unii dla Śródziemnomorza - Med4jobs oraz niektóre środki Komisji Europejskiej i Europejskiej Fundacji Kształcenia. W regionie nadal występują jednak poważne problemy.

Z danych przedstawionych przez KE wynika, że w Afryce, której północna część objęta jest współpracą w ramach ARLEM, żyje obecnie 1,2 mld ludzi, a mediana wieku wynosi 19 lat (w UE 42 lata). Populacja Czarnego Lądu co roku powiększa się o 30 mln ludzi, co spowoduje, że do 2050 r. wyniesie 2,4 mld, czyli jedną czwartą ludności świata. Na rynek pracy będzie tam wchodziło więcej młodych osób niż w pozostałych częściach globu łącznie.

ARLEM stanowi "wymiar terytorialny" Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego, unijnej inicjatywy mającej na celu pogłębianie stosunków między Europą a sąsiednimi krajami basenu Morza Śródziemnego. W jego skład wchodzą reprezentanci samorządów z UE oraz władz lokalnych i regionalnych 15 krajów partnerskich regionu śródziemnomorskiego, m.in. Egiptu, Turcji i Izraela. Ponadto w charakterze obserwatora uczestniczy w nim Libia.

Z Sewilli Mateusz Kicka (PAP)
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25