facebook RSS # #

16.02.2020 23:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-15 15:41       aktualizacja: 2019-03-19 14:21       Wiadomości
  A A A

KR o klimacie. Samorządowcy z UE poparli światowy strajk szkolny dla klimatu

KR o klimacie. Samorządowcy z UE poparli światowy strajk szkolny dla klimatu
Fot.Flickr
Unijni samorządowcy poparli w piątek światowy strajk szkolny dla klimatu i zaapelowali o osiągnięcie neutralności UE pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

W Bukareszcie, w którym trwa rotacyjny 8. Europejski Szczyt Regionów i Miast, przedstawiciele unijnych samorządów zadeklarowali wsparcie ruchu "Młodzież dla zmiany klimatu" i wzywali Unię Europejską do zwiększenia ambicji i inwestycji w dziedzinie klimatu, aby utrzymać wzrost temperatury znacznie poniżej 2 st.C.

Oczekuje się, że strajk zgromadzi w piątek setki tysięcy młodych ludzi w ponad 30 krajach na całym świecie. Młodzieżowe Strajki Klimatyczne odbyły się m.in. w Katowicach i w Warszawie. Według Greenpeace Polska, w całej Polsce zaplanowano 115 strajków. Młodzież domaga się podjęcia pilnych kroków w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Od sierpnia 2018 r. tysiące uczniów i studentów wychodzi na ulice, wzywając do podjęcia dodatkowych działań w celu zatrzymania zmian klimatycznych. W 2018 r. światowy poziom emisji CO2 był najwyższy w historii.

Z najnowszego sprawozdania naukowego w sprawie zmian klimatu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) w listopadzie 2018 r. wynika, że pozostało mniej niż 20 lat na uniknięcie katastrofy klimatycznej, która sprawi, że globalne ocieplenie stanie się nie do pokonania. Przy obecnych tendencjach temperatury na świecie podniosą się o 3 st.C do 2100 r., co – jak ostrzegają naukowcy – nieodwracalnie zniszczy różnorodność biologiczną i sprawi, że nie będziemy sobie w stanie poradzić z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Nawiązując do niedawnego wystąpienia w Brukseli 16-letniej aktywistki działającej na rzecz klimatu Grety Thunber, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz powiedział w Bukareszcie, że młodzi ludzie wyszli na ulicę, domagając się jednej prostej rzeczy - by przywódcy światowi wypełnili zobowiązania przyjęte podczas konferencji klimatycznej w Paryżu.

"To na szczeblu lokalnym wygramy walkę ze zmianą klimatu – miasta i regiony osiągają lepsze wyniki niż poziom krajowy. UE wyznaczyła cele i zwiększa inwestycje, ale to nadal za mało: musimy zrobić więcej, aby umożliwić miastom i regionom dokonanie przejścia energetycznego, stworzenie ekologicznych miejsc pracy, zapewnienie efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji" – podkreślił Lambertz.

"Przesłanki naukowe są jasne, (…) apelujemy do Europy o osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r." – dodał.

Przemawiając na szczycie, który był największym zgromadzeniem przywódców lokalnych i regionalnych z UE od czasów szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu, wiceprzewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula powiedział, że nikt nie jest w stanie samodzielnie przezwyciężyć zmiany klimatu; działać i pomagać muszą wszyscy.

"Jedyną drogą do sukcesu jest współpraca każdego poziomu sprawowania rządów z przemysłem i przedsiębiorstwami, co pozwoli na wyzwolenie innowacji wysokiej jakości. Musimy włączyć cele zrównoważonego rozwoju ONZ do polityki, ale potrzebujemy więcej niż słów – potrzebujemy inwestycji. UE i fundusze publiczne mogą ułatwić współfinansowanie przejścia na czystą energię" – ocenił Markkula.

Jego zdaniem, przede wszystkim musimy stworzyć odpowiednie otoczenie, które umożliwi rozwój "zrównoważonych przedsiębiorstw" i będzie go wspierać.

W 2018 r. światowy poziom emisji CO2 był najwyższy w historii. Zainspirowało to 16-letnią studentkę ze Szwecji Gretę Thunberg do zapoczątkowania globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”, który pchnął młodych ludzi z różnych krajów na świecie do cotygodniowych protestów i apelu o więcej działań na rzecz klimatu.

Przemiany energetyczne w Europie i dekarbonizacja gospodarki są głównym priorytetem miast i regionów UE. Europejski Komitet Regionów – unijne zgromadzenie 350 pochodzących z wyborów polityków lokalnych i regionalnych – pracuje obecnie nad dwiema formalnymi opiniami mającymi wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju w Europie.

Z Bukaresztu: Mateusz Kicka

kic/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25