facebook RSS # #

21.01.2020 13:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-11 01:54       aktualizacja: 2019-07-11 10:35       Wiadomości
  A A A

Opieka sąsiedzka. Polska aplikacja w finale konkursu KE na najbardziej innowacyjne projekty unijne

Opieka sąsiedzka. Polska aplikacja w finale konkursu KE na najbardziej innowacyjne projekty unijne
Fot. KE
Polska aplikacja oferująca sąsiedzkie usługi opiekuńcze "Dobre wsparcie" znalazła się w finale konkursu Komisji Europejskiej RegioStars na najbardziej innowacyjne projekty unijne.

Realizowany przez Fundację Nauka dla Środowiska z Koszalina (woj. zachodniopomorskie) projekt o wartości dofinansowania UE w wysokości ok. 2 mln euro otrzymał wyróżnienie w kategorii obejmującej zwalczanie nierówności i ubóstwa. Projekt uzyskał wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, zarządzanego przez zachodniopomorski urząd marszałkowski.

W opisie "Dobrego wsparcia" inicjatywę porównano do "Ubera oferującego sąsiedzkie usługi opiekuńcze". "Z systemu lokalnych usług społecznych można korzystać na komputerze poprzez aplikację internetową, która jest także zintegrowana z aplikacją mobilną. System jest autonomiczny, łączy lokalnych użytkowników (gminy, ośrodki pomocy, opiekunów, poradnie, rodziny) bez konieczności korzystania z kosztownego telecentrum" – czytamy w opisie projektu.

W konkursie RegioStars wyróżniane są najbardziej oryginalne i innowacyjne przedsięwzięcia realizowane w ramach polityki spójności. W tym roku do konkursu napłynęło prawie 200 zgłoszeń, z czego wyłoniono 24 finalistów.

Unijne projekty zostaną nagrodzone w pięciu kategoriach: wspieranie transformacji cyfrowej, zapewnienie obszarom zielonym i rzekom miejsca w krajobrazie miejskim, zwalczanie nierówności i ubóstwa, budowanie miast odpornych na zmianę klimatu oraz modernizacja służby zdrowia.

Zwycięzcy we wszystkich kategoriach zostaną ogłoszeni podczas organizowanego przez Komisję Europejską i Komitet Regionów UE 17. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, 9 października w Brukseli. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności. Na jednego spośród 24 finalistów konkursu RegioStars wybranych przez jury można głosować do 9 września za pośrednictwem strony Komisji Europejskiej.

Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans Marianne Thyssen podkreśliła, że każdego roku konkurs RegioStars promuje najlepsze projekty realizowane w ramach polityki spójności oraz pokazuje konkretne, praktyczne korzyści płynące z UE. "Z niecierpliwością czekam na moment spotkania z twórcami tych projektów, które – mam nadzieję – zainspirują wiele innych inicjatyw" – zaznaczyła.

W ub.r. wśród finalistów konkursu znalazły się dwa projekty transgraniczne z udziałem polskich samorządów.

Do finału trafił projekt "Zdrowie jest najważniejsze" zrealizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EISP Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przez gminę Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie). Drugim finalistą został projekt "Torfowiska wysokie - unikalny obszar europejski" wdrażany przy wsparciu funduszy UE z Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 przez gminę Czarny Dunajec (woj. małopolskie). Żaden z tych projektów nie zdobył głównej nagrody.

Z Brukseli: Mateusz Kicka (PAP)

kic/ mobr/ mc/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25