facebook RSS # #

22.01.2020 12:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-28 10:42       aktualizacja: 2019-10-28 11:04       Wiadomości
  A A A

Wsparcie dla MŚP. Potrzebują one większego wsparcia ze strony UE, aby konkurować na rynkach światowych

Wsparcie dla MŚP. Potrzebują one większego wsparcia ze strony UE, aby konkurować na rynkach światowych
Fot. Komitet Regionów UE
Należy wesprzeć nową strategię UE dla małych przedsiębiorstw poprzez dodatkowe finansowanie, programy budowania zdolności oraz szersze partnerstwo z samorządami lokalnymi – ocenił Komitet Regionów.

W zestawie zaleceń, które mają stanowić wkład do strategii przyszłej Komisji Europejskiej, Komitet Regionów przekonuje, że małe przedsiębiorstwa potrzebują szerszych i bardziej długoterminowych działań ze strony UE. Ma to pomóc im w zwiększeniu skali ich działalności, uzyskaniu dostępu do przetargów publicznych i czerpaniu większych korzyści z jednolitego rynku.

Propozycje pochodzące od unijnego zgromadzenia polityków szczebla lokalnego i regionalnego, obejmują dostosowanie definicji małych i średnich przedsiębiorstw, ułatwienie dostępu do większego finansowania ze środków UE oraz oparty na modelu biznesowym model partnerstwa, w którym zwraca się większą uwagę na wymiar lokalny i regionalny.

Zalecenia zostały opracowane przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, który wcześniej sporządzał już opinie na temat wsparcia UE dla małych przedsiębiorstw.

Jak podkreślił Truskolaski, inwestycje UE w małe przedsiębiorstwa, a bardziej ogólnie, w ukończenie prac nad jednolitym rynkiem, przynoszą duże korzyści finansowe i społeczne regionom w całej UE. Przypomniał też, że małe przedsiębiorstwa to także kluczowi gracze przy wprowadzaniu w Europie gospodarki o obiegu zamkniętym.

"Ogólnie rzecz biorąc, jednolity rynek jest przykładem sukcesu UE, ale nie osiągnęliśmy jeszcze jednolitego rynku, który faktycznie przynosiłby korzyści MŚP. W związku z tym bardzo się cieszę, że nowo wybrana przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zaproponowała nową strategię na rzecz MŚP, w tym większą koncentrację na cyfryzacji MŚP" – powiedział Truskolaski.

Dodał, że obecnie obserwujemy polaryzację gospodarczą regionów UE, ponieważ większe przedsiębiorstwa – a wiele z nich skupia się w krajowych centrach gospodarczych – rozwijają się szybciej niż małe.

Dlatego Komitet Regionów opowiada się za większym budżetem na rozwój jednolitego rynku i podkreśla, że fundusze strukturalne i inwestycyjne UE powinny być dostosowane do wspierania MŚP i mikroprzedsiębiorstw w różnych programach. Wzywa Komisję Europejską do usprawnienia dostępu MŚP do funduszy UE oraz do opracowania programów, które pomogłyby stworzyć możliwości wspierania środowiska przyjaznego dla biznesu.

KR postuluje też zmianę obecnie stosowanej na szczeblu unijnym definicji MŚP z korzyścią dla średnich przedsiębiorstw, które nie korzystają z preferencyjnego traktowania w porównaniu z dużymi firmami.

Ze względu na to, że małe przedsiębiorstwa w UE nieufnie podchodzą do handlu ponad granicami i ubiegania się o kontrakty na świadczenie usług publicznych, w opinii zasugerowano, żeby przyznawać punkty premiowe przedsiębiorstwom o charakterze lokalnym i regionalnym, co mogłoby zachęcić małe przedsiębiorstwa do składania większej liczby ofert.

Ponadto zdaniem samorządowców, władze lokalne i regionalne, MŚP i ich stowarzyszenia powinny odgrywać bardziej aktywną rolę w kształtowaniu i koordynowaniu polityki UE. Stąd potrzeba priorytetowego traktowania analiz na szczeblu lokalnym i regionalnym.

Oczekuje się obecnie, że w nowej Komisji Europejskiej odpowiedzialność za politykę wobec MŚP będzie spoczywać na trzech osobach: na Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej odpowiedzialnej za program "Europa na miarę ery cyfrowej" i komisarz ds. konkurencji; na Valdasie Dombrovskisie, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za "Gospodarkę, która służy ludziom" i komisarzu ds. usług finansowych; oraz na Sylvie Goulard, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

kic/


TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-10-29 15:32:55
om: Ciekawe gdzie i kiedy najlepiej rozwijały się w przeszłości MŚP? Obstawiam, że nie tam, gdzie podatnik dopłacał im w ramach daniny publicznej. Takie podejście to absurd.

Absurdem także jest fetyszyzacja MŚP i prawienie banialuków o ich rzekomym zbawiennym wkładzie w gospodarkę.

Czym innym są oczywiście patologie międzynarodowych mega-korporacji, w których nie wiadomo kto jest właścicielem, nikt za nic niczym nie odpowiada, a czasem nie wiadomo czym właściwie te firmy się zajmują (zwłaszcza w sektorze finansowym).

No i PZP, które czyni już teraz więcej szkody niż pożytku. Wprowadźmy jeszcze "punkty za pochodzenie", to będziemy gwóźdź do trumny. Następny krok to chyba losowanie wykonawcy z list branżowych redagowanych przez jakiś urząd.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25