facebook RSS # #

17.10.2019 23:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-15 15:31       aktualizacja: 2019-04-15 15:32       TRANSPORT
  A A A

Ruszył pilotaż. MIiR wdraża program zrównoważonej mobilności miejskiej

Ruszył pilotaż. MIiR wdraża program zrównoważonej mobilności miejskiej
Fot.PAP/M.Bielecki
Gdzie miasto powinno wspierać transport pieszy, gdzie rowerowy, a gdzie samochodowy - m.in. na te pytania odpowiedzieć ma pilotażowy program wdrożenia zrównoważonej mobilności miejskiej. Do projektu zgłosiło się łącznie 37 miast.

Do bezpośredniej współpracy zostało wybranych pięć miejscowości w tym: Rawicz, Konin oraz Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także Subregion Centralny Województwa Śląskiego.

Podczas poniedziałkowej konferencji inaugurującej dwuletni projekt, który ma zachęcić lokalne władze do stworzenia planów zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP), przedstawiciele resortu inwestycji i rozwoju, ministerstwa infrastruktury oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali list intencyjny. Zobowiązują się w nim do wspierania miast w tworzeniu planów i wprowadzenia zrównoważonego transportu w miastach.

Jak podkreśliła na spotkaniu wiceminister inwestycji i rozwoju rozwoju Małgorzata Zielińska, która w resorcie odpowiada za finansowanie inwestycji infrastrukturalnych, "w planach zrównoważonej mobilności miejskiej znajdziemy np. informacje, gdzie miasto powinno wspierać transport pieszy, gdzie rowerowy, a gdzie samochodowy". Podkreśliła, że "taka strategia łączy różne gałęzie transportu, ale zawsze nacisk położony jest na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców". "Planowanie transportu publicznego to skoncentrowanie się na ludziach, a nie tylko infrastrukturze. To planowanie dla ludzi i z ludźmi" - dodała.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zaznaczył, że potrzebna jest zmiana strategii w podejściu do transportu miejskiego, bo już dziś ok. 60 proc. mieszkańców Polski mieszka w miastach. "Strategie te muszą obejmować kwestie związane z samą infrastrukturą oraz uwzględniać działania na rzecz trwałych zmian w preferencjach transportowych mieszkańców miast. Muszą też stanowić integracje różnych gałęzi transportu" - podkreślił.

Bittel dodał, że ministerstwo infrastruktury od kilku lat jest zaangażowane w promocję planów zrównoważonej mobilności miejskiej podejmując liczne działania w celu wsparcia tych planów, m.in. publikacje poradnika opracowania planów zrównoważonej mobilności SUMP.

Obecna na spotkaniu Joanna Lech z Centrum Unijnych Projektów Transportowych podkreśliła, że "wybrane do pilotażu ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Tym pięciu wybranym miastom eksperci pomogą przy aktualizacji posiadanego lub w przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej". Dodała, że "pozostałe miasta, będą miały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach, na których będą przedstawiane wyniki pracy z wybranymi pięcioma miejscowościami, aby zaprezentować dobre praktyki i pułapki, jakie mogą czekać na te jednostki, które także chcą wdrożyć SUMP".

Na spotkaniu podkreślono ponadto, że miasta uczestniczące w projekcie zobowiązały się m.in. do sfinansowania i wykonania opracowań oraz analiz niezbędnych do przygotowania SUMP i wdrożenia tych ustaleń.

W realizacji projektu opracowania planów zrównoważonej mobilności miejskiej, udział bierze również unijna inicjatywa JASPERS, która wspiera podmioty korzystające z funduszy unijnych w ramach przygotowań do kolejnej prospektywny finansowej.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: TRANSPORT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25