facebook RSS # #

22.10.2019 09:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-23 12:31       aktualizacja: 2019-04-23 12:33       TRANSPORT
  A A A

Sporna DK 16. Mazurskie samorządy przeciwne budowie drogi tranzytowej przez Mazury

Sporna DK 16. Mazurskie samorządy przeciwne budowie drogi tranzytowej przez Mazury
Fot.PAP/T.Waszczuk
Samorządy miast Ryn, Mikołajki i Mrągowo poinformowały Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, że są przeciwne budowie międzynarodowej drogi tranzytowej przez ich tereny. Inwestycji sprzeciwiają się też osoby prywatne i przedsiębiorcy.

Sprzeciwy samorządów, osób prywatnych i przedsiębiorców branży turystycznej wobec budowy drogi tranzytowej przez Mazury to efekt zaprezentowania na początku kwietnia przez drogowców trzech wariantów przebiegu nowej trasy DK nr 16. W zamierzeniach drogowców trasa ta ma mieć charakter trasy tranzytowej o dużym natężeniu ruchu.

Warianty przebiegu "szesnastki" przedstawione mieszkańcom Mazur przez drogowców zakładają, że droga S16 będzie głównym szlakiem komunikacyjnym przez ten region, a od niej będą odchodziły mniejsze lokalne drogi. Trasa ta ma przejąć z Mazur m.in. ruch ciężarówek. Najbardziej newralgicznym odcinkiem tej drogi jest fragment od Mrągowa do wsi Woźnice za Mikołajkami. Znajdują się tam bowiem Wielkie Jeziora Mazurskie, które trzeba ominąć bądź zrobić przez nie przeprawę, oraz tereny cenne przyrodniczo. Projektanci opracowali trzy wersje przebiegu DK 16 w nowym śladzie - dwa są zbliżone do obecnej trasy, jeden wariant zakłada poprowadzenie drogi od Mrągowa niemal pod Ryn i stamtąd do Woźnic.

Samorządy oceniły, że "szesnastka" powinna być drogą tranzytową, ale o charakterze regionalnym. "Wyrażamy swoją obawę i sprzeciw związany z tworzeniem przez środek Mazur międzynarodowego korytarza transportowego, który spowoduje, że Mazury zostaną poddane presji intensywnego ruchu tranzytowego" - napisał do GDDKiA w Olsztynie burmistrz Mikołajek.

"Realizacja któregokolwiek z wariantów trasy to zniszczenie Mazur takich, jakie znamy" - napisali samorządowcy z Mrągowa. Burmistrz Rynu wytknął zaś drogowcom, że wariant proponowany na terenie jego gminy ma przebiegać przez tereny, na których żyją chronione czerwoną księgą zwierzęta. "Zabrakło też informacji o faktycznym zakresie i skali projektu" - podniósł burmistrz Rynu.

Rzecznik prasowy GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki przyznał, że oprócz samorządowców sprzeciwy wobec nowej "szesnastki" pisemnie wyrazili też mieszkańcy Mazur, stowarzyszenia i przedsiębiorcy. "Wszystkie te głosy będziemy brali pod uwagę, wskazując do zaopiniowania jeden z wariantów budowy tej drogi. Trzeba jednak pamiętać, że ocenie podlegać będzie nie tylko aspekt społeczny, ale także środowiskowy czy ekonomiczny" - powiedział Głębocki.

"Całe Mazury są cenne przyrodniczo i my sobie z tego zdajemy sprawę. Trasę nr 16 wpisano do rządowych dokumentów dotyczących sieci dróg w naszym kraju i to nas obliguje do podjęcia działań, by +szesnastka+ przez Mazury była drogą ekspresową" - powiedział Głębocki.

Do końca roku drogowcy chcą przedstawić któryś z wariantów trasy do rekomendacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To ta instytucja będzie organizować konsultacje społeczne ws. przebiegu trasy S16 i od decyzji środowiskowej będą zależały dalsze losy tej trasy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: TRANSPORT
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-02 07:37:00
RATUJMY MAZURY : Ratujmy Mazury !
 
2019-04-24 08:26:05
banani: Argumentacja mazurskich samorządowców jest zupełnie bez sensu. Przecież ruch międzynarodowy przez Mazury odbywa się od lat - wystarczy spojrzeć na rejestracje, TIRy z krajów Bałtyckich są tam normą. Różnica jest taka, że jak wybudowana zostanie DK 16, to te auta w końcu przestaną rozjeżdżać lokalne drogi, a mieszkańcy wielu miejscowości odetchną od tej uciążliwości. Odstąpienie od realizacji tej trasy jest równoznaczne z dalszą dewastacją mniejszych dróg i utrzymaniem tranzytu przez mniejsze miasteczka i wsie. Nie wspomnę o ułatwieniu turystom dojazdu na Mazury - w końcu ten region jest obfity w biznes który właśnie na turystyce się opiera. To jest klasyczny strzał w kolano.
 
2019-04-24 08:20:55
Herkus Monte: Szykuje się mega Rospuda . Lepiej ,szykuje się dziesiątki Rospud na odcinku Mrągowo- EŁK.(75 km) Skąd władze bedą miały tak ogromne środki na pacyfikacje miejscowej ludnośći.Może jakiś przelewik z Moskwy ???

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25