facebook RSS # #

11.12.2019 14:32

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-09 13:44       aktualizacja: 2019-07-09 14:05       TRANSPORT
  A A A

Kłopot marszałka. Marszałek woj. pomorskiego usłyszał zarzuty po kontroli oświadczeń majątkowych

Kłopot marszałka. Marszałek woj. pomorskiego usłyszał zarzuty po kontroli oświadczeń majątkowych
Fot. CBA
Łącznie sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych usłyszał w prokuraturze marszałek województwa pomorskiego. Śledztwo wszczęto po kontroli oświadczeń majątkowych przeprowadzonej przez agentów CBA.

"W wyniku czynności przeprowadzonych w ramach śledztwa marszałkowi postawiono sześć zarzutów związanych ze złożeniem fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2013-2016. Marszałek nie ujawnił między innymi posiadanych zasobów pieniężnych, nieruchomości gruntowej, czy też zasiadania w radzie nadzorczej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą" - poinformowało we wtorek biuro prasowe CBA.

Kontrola była prowadzona przez gdańską delegaturę CBA od maja 2017 r. do lutego 2018 r. i dotyczyła prawidłowości i prawdziwości oświadczeń majątkowych złożonych w latach 2013-2017 przez marszałka województwa pomorskiego. 

Oświadczenie marszałka


W wydanym we wtorek oświadczeniu marszałek Mieczysław Struk podkreślił, że nie zgadza się z ustaleniami CBA, a "stawiane przez funkcjonariuszy zarzuty są wynikiem nieprawidłowej interpretacji faktów". Marszałek zwrócił przy tym uwagę, że zarzuty "nie bez przyczyny pojawiają się właśnie teraz, tuż przed startem kampanii wyborczej".
 
Struk wyjaśnił, że w czerwcu ubiegłego roku odmówił podpisania protokołu CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych. "Protokół wskazywał sześć rzekomych nieprawidłowości. Z tymi nieprawidłowościami się nie zgodziłem, złożyłem obszerne wyjaśnienia, a ponieważ nie zostały one uwzględnione przez funkcjonariuszy – odmówiłem podpisania protokołu. I jednocześnie udostępniłem opinii publicznej wszystkie dostępne mi dokumenty związane z kontrolą" - podkreślił marszałek.
 
Odnosząc się do zarzutu nie wpisania do oświadczenia majątkowego faktu zasiadania w radzie Fundacji „Centrum Solidarności” marszałek zaznaczył, że pełni tę funkcję społecznie i nie pobiera z tego tytułu żadnego dochodu. "Jestem członkiem rady jako marszałek województwa i reprezentuję Samorząd Województwa Pomorskiego" - dodał.
 
"Pozostałe zarzuty dotyczą tego w jakim stopniu należało w moim oświadczeniu uwzględniać dochody mojej żony. Chodzi konkretnie o niewykazanie w oświadczeniach posiadania środków pieniężnych żony na rachunku bankowym w kwocie 38 351,17 zł (pochodzących m.in. z działalności gospodarczej żony polegającej na wynajmie pokoi dla letników), niewykazania posiadania przez żonę nieruchomości gruntowej o powierzchni 1852 mkw i niewykazania pożyczki pieniężnej w wysokości 50 tys. zł zaciągniętej przez moją żonę. Działalność mojej żony jest powszechnie znana, opodatkowana i była wielokrotnie kontrolowana przez organy skarbowe" - oświadczył Struk.
 
Zdaniem marszałka oświadczenia majątkowe - gdy były wprowadzane - miały służyć sprawdzeniu czy politycy nadmiernie się nie wzbogacili i czy ich majątek ma pokrycie w dochodach. "W moim przypadku niezwykle wnikliwa kontrola CBA potwierdziła przede wszystkim to, że mój stan posiadania jest zgodny z moimi dochodami. To jest najważniejsza informacja, która powinna płynąć z takiego sprawdzenia" - podsumował marszałek. 

mp/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-10 09:11:35
BMK: Jak niejaki Zbigniew Ziobro nie wpisał do oświadczenia dochodów z tytułu zasiadania w Parlamencie Europejskim to tłumaczenie było takie, że to nic takiego, oczywista pomyłka, a dochody były ujawnione po stronie oszczędności. Oczywiście nie muszę dodawać, że CBA nie sprawdzało przelewów na koncie pana ZZ, by sprawdzić jak było rzeczywiście. Dobra zmiana sic.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25