facebook RSS # #

27.01.2020 23:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-11 14:33       aktualizacja: 2019-07-11 15:30       TRANSPORT
  A A A

Białe plamy. Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski do funduszu autobusowego

Białe plamy. Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski do funduszu autobusowego
Fot.PAP/M.Kulczyński
Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do funduszu autobusowego powołanego ustawą, która wchodzi w życie 18 lipca – poinformował w czwartek w Miechowie  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury uczestniczył w Konwencie Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski. Podczas spotkania minister zapowiedział, że od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do funduszu autobusowego. Ustawa o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wejdzie w życie 18 lipca. Jej celem jest przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach

Minister zwrócił się z prośbą do samorządów o współpracę i uczestnictwo w programie. „To od państwa bardzo dużo zależy, czy te białe plamy na mapach wykluczenia komunikacyjnego zostaną zlikwidowane” – mówił Adamczyk i zaznaczył, że samorządy mogą liczyć na pomoc rządu w przygotowaniu wniosków, analiz sytuacji, na pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania związane z realizacją projektu likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

Na mocy ustawy utworzony został państwowy fundusz celowy – Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Przepisy ustawy nie odnoszą się do przewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej.

Roczny budżet funduszu ma wynosić co najmniej 800 mln zł – rządowa dopłata dla samorządów została ustalona na kwotę nie wyższą niż do 1 zł dla 1 wozokilometra przejechanego przez autobus. Oznacza to, że dzięki funduszowi rocznie zostanie wygenerowanych co najmniej 800 mln km więcej.

Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu – przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii. „Rząd polski zdecydował, że państwo będzie brało na siebie obowiązek wyrównania tego deficytu” – powiedział minister.

Adamczyk podkreślił, że samorządy w realizowanym projekcie są pośrednikami pomiędzy rządem a przedsiębiorcami. „Swoją ofertę kierujemy do przedsiębiorców za państwa pośrednictwem, do przedsiębiorców, którzy wykonują na co dzień w sposób biznesowy te zadania (transport mieszkańców)” – mówił szef resortu infrastruktury.

Zdementował też informacje, że w ramach funduszu rząd będzie tworzył przedsiębiorstwa autobusowe. „My chcemy dotrzeć do tych istniejących przedsiębiorstw, pragniemy pobudzić ich aktywność w zwiększeniu ich możliwości przewozowych” – powiedział Adamczyk.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: TRANSPORT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25