facebook RSS # #

28.01.2020 04:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-27 12:40       aktualizacja: 2019-09-27 12:45       TRANSPORT
  A A A

Uratowany PKS. Nie będzie likwidacji PKS w metropolii Poznań

Uratowany PKS. Nie będzie likwidacji PKS w metropolii Poznań
Fot.PAP/M.Kulczynski
Starosta poznański Jan Grabkowski podpisał porozumienia z powiatami: obornickim, międzychodzkim, nowotomyskim, kościańskim, śremskim, podpoznańskimi gminami i Poznaniem oraz spółką PKS na utrzymanie linii autobusowych - informuje powiat.

Rzeczniczka starosty Katarzyna Wozińska-Gracz podkreśla, że podpisanie porozumienia to "poważny krok w kierunku powstania związku powiatowo-gminnego, który w całości będzie odpowiadał za przewozy PKS w  metropolii Poznań i na obszarach przylegających".

Do 2020 roku powiat poznański wraz z samorządami - członkami porozumienia - planuje przeznaczyć na utrzymanie linii blisko 6,2 mln zł.

Jak przypomina starostwo w komunikacie prasowym, w marcu 2019 roku prezydent Poznania poinformował starostów, burmistrzów i wójtów, że jako właściciel spółki PKS zmuszony jest podjąć decyzję o jej rozwiązaniu z uwagi na stałe ponoszenie strat. Tym samym od 1 lipca PKS Poznań miał zlikwidować wszystkie połączenia.

"Wówczas z inicjatywą ratowana linii autobusowych wyszedł starosta poznański. W toku kolejnych spotkań część powiatów i gmin obsługiwanych przez spółkę zadeklarowała chęć powołania celowego związku powiatowo-gminnego, który w przyszłości przejąłby nieodpłatnie akcje poznańskiego PKS, a następnie mógł aplikować po środki unijne na odnowę taboru. Jednak do czasu jego powołania konieczne było podpisanie porozumienia międzypowiatowego aby stworzyć sieć linii autobusowych, szczególnie tam, gdzie nie dociera Poznańska Kolej Metropolitalna" - informuje starostwo.

Starosta Grabkowski podkreśla, że podejmowane działania mają po pierwsze "zapobiec wykluczeniu transportowemu mieszkańców poszczególnych gmin". "To z kolei pozwoli zapewnić podobny standard funkcjonowania przewozów autobusowych na całym obszarze metropolii Poznań i na obszarach przylegających. Dzięki naszej inicjatywie uda się też ograniczyć liczbę miejscowości, które obecnie nie są obsługiwane przez żaden transport zbiorowy" - dodaje Grabkowski.

"Niezwykle ważne jest zapewnienie osobom, które nie mają samochodu dojazdu do zakładów pracy i szkół zlokalizowanych na terenie powiatu, a także swobodnego przemieszczania się z powiatów sąsiednich i z Poznania. Zachowanie istniejącej sieci autobusowej powinno wpłynąć także na utrzymanie natężenia ruchu na drogach powiatowych" - akcentuje starosta poznański.

Zawarte porozumienia zakładają, że samorządy będące ich stronami przekazują powiatowi poznańskiemu środki finansowe na utrzymanie i organizację przewozów.

"Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni za swych mieszkańców. To dzięki pełnej solidarności możemy dziś mówić o sukcesie i sile samorządów" - wskazuje Grabkowski. Starosta poznański zapowiedział też - już w październiku - poszerzenie porozumienia o powiaty: grodziski i szamotulski.

Porozumienie będzie funkcjonować do końca 2020 roku i do tego czasu powstać ma spółka powiatowo-gminna, która przejmie 100 procent udziałów PKS Poznań. Do 2020 roku powiat poznański przeznaczy na realizację zadania 1,7 mln zł, pozostali członkowie porozumienia  - 4,5 mln zł.

js/

TAGI: TRANSPORT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25