facebook RSS # #

22.01.2020 13:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-17 15:06       aktualizacja: 2019-10-17 15:12       TRANSPORT
  A A A

Jak wozić. Rola transportu w kształtowaniu przyjaznej przestrzeni miejskiej

Jak wozić. Rola transportu w kształtowaniu przyjaznej przestrzeni miejskiej
Fot. PAP/T. Gzell
Wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność czasu – takie m.in. powinny być atuty transportu publicznego podkreślano na VIII Kongresie Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta, który w czwartek odbył się w Warszawie.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podkreślał, że recepta na dobry transport to przede wszystkim dobre zaplanowanie przestrzeni, w której się mieszka i pracuje. „Najważniejsze jest dobre zaplanowanie miasta, tak żeby podróży potrzebnych było jak najmniej. Idealnie by było, gdybym mógł szybko dotrzeć do miejsca docelowego, najlepiej pieszo” – stwierdził.

Jako antyprzykład przywołał tzw. Mordor – warszawską dzielnicę biurową, która w godzinach szczytu zmaga się z potężnymi korkami. „Teraz ktoś poszedł po rozum do głowy i buduje wokół pojedyncze apartamentowce, żeby ludzie, którzy tam pracują, mieszkali zaraz obok i by te potoki pasażerskie zmniejszyć” – wskazał.

„Nie da się aż tak idealnie zaprojektować miasta, więc transport publiczny musi istnieć. I trzeba go tak zorganizować, żebyśmy jak najmniej czasu tracili na dojazdy, żeby był tani i sprawny” – podkreślał z kolei Wojciech Bartelski, prezes spółki Tramwaje Warszawskie.

Jak mówił, infrastruktura w Warszawie nie nadąża za intensywnym wzrostem liczby mieszkańców. „Mamy bardzo intensywny program rozwoju infrastruktury. Ale jesteśmy jeszcze na etapie rozwoju gwiaździstego - mamy bardzo słabo rozwiniętą sieć obwodową, co oznacza, że zawsze trzeba dojechać najpierw do centrum, żeby ruszyć dalej. A może się okazać, że skomunikowanie dwóch sąsiednich dzielnic, tzw. ringi, pozwolą uwolnić nowy potencjał tych miejsc” - powiedział.

Wskazywał też na ewoluujące potrzeby mieszkańców. „Dzisiaj nie wystarczy tylko tramwaj - ludzie chcą, żeby ten tramwaj jeździł po zielonym torowisku, żeby nie generował hałasu, był niskopodłogowy i łatwo dostępny” – wyliczał.

Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu w Urzędzie m.st. Warszawy zwracał z kolei uwagę na bezpieczeństwo transportu publicznego. „Musimy tak planować przestrzeń miejską, systemy, siatkę połączeń, aby te rozwiązania gwarantowały nam właściwy poziom bezpieczeństwa” - zaznaczył.

Jak wyliczał, jeszcze kilka lat temu w statystykach notowano ponad sto ofiar śmiertelnych w samym mieście, a w ubiegłym roku było ich 43. „Wierzymy, że konsekwencja pozwali krok po kroku zbliżać się do zera” - zapewniał.

Akcentował też, że transport w mieście to nie tylko transport zbiorowy. „Zadaniem naszym wspólnym, urzędników miasta stołecznego Warszawy, jest bardzo trudny kompromis we współdzieleniu przestrzeni miejskiej, drogowej. Robimy wszystko, żeby każdy, kto korzysta z tej przestrzeni, mógł bezpiecznie zacząć i skończyć swoją podróż” - podkreślił.

Perspektywę mniejszych ośrodków miejskich przedstawił na Kongresie Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. „Transport publiczny jest kluczowy dla rozwoju mniejszych ośrodków miejskich. Jego rozwój oznacza poprawę dostępu do zasobów zdrowotnych edukacyjnych czy kulturalnych. To ma wpływ na atrakcyjność ośrodka, a w konsekwencji także na liczbę jego mieszkańców” – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR wyraził nadzieję, że kwestia transportu publicznego i ułatwień sprzyjających jego rozwojowi znajdzie się w polu zainteresowania nowo wybranych posłów. „W Warszawie czy Poznaniu spada liczba samochodów w centrum, ale rośnie liczba samochodów, które przekraczają granice administracyjne. Dociążenie miast będzie coraz większe. Widać wyraźnie, że potrzebne jest planowanie ze znacznie wyższego poziomu niż samorząd” – ocenił.

aba/
TAGI: TRANSPORT
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25