facebook RSS # #

13.12.2019 13:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-26 16:42       aktualizacja: 2017-04-26 17:00       KORPORACJE
  A A A

Szef MSWiA: samorządy angażują się w spór antyrządowy

Szef MSWiA: samorządy angażują się w spór antyrządowy
Fot. PAP/B. Zborowski
Protestowanie korporacji samorządowych z partią polityczną, która sama siebie nazywa „totalną opozycją” jest nadużyciem - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Podczas kwietniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że udział przedstawicieli korporacji samorządowych w „Marszu Wolności”, organizowanym przez Platformę Obywatelską, jest przekroczeniem granicy apolityczności samorządów.

„Nadużyciem jest protestowanie korporacji samorządowych z partią polityczną, która sama siebie nazywa +totalną opozycją+. Tym bardziej że można to odczytywać w ten sposób, że przedstawiciele samorządów wpisują mieszkańców swoich miast, gmin, powiatów czy województw w spór antyrządowy” – stwierdził.

Ustosunkowując się do zarzutów ministra, dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski wspomniał o zorganizowanym w marcu w Warszawie Forum Samorządowym. Jak podkreślił, zawiązany wówczas Samorządowy Komitet Protestacyjny „nie protestuje przeciwko rządowi, ale przeciwko tym zmianom legislacyjnym, zarówno przeprowadzonym, jak i zapowiedzianym, które zmierzają do centralizacji niektórych spraw w państwie”.

Dyrektor ZMP wyjaśnił, że udział w marszu weźmie udział wyłącznie część samorządowców, zrzeszonych w Samorządowym Komitecie Protestacyjnym i nie podpisują się oni pod wszystkimi postulatami innych uczestników wydarzenia.

„Część z nas chce wziąć udział w marszu 6 maja nie pod szyldem partii politycznej, tylko jako Samorządowy Komitet Protestacyjny. Nie protestujemy w sprawach, w których PO zajęła stanowiska jako partia. Myśmy nigdy się nie zdefiniowali jako +totalna opozycja+. Państwo macie prawo centralizować struktury państwa, a my mamy prawo się temu sprzeciwiać” – zwrócił się do strony rządowej.

Porawski zapewnił, że ZMP wspiera różne działania rządu. „Jesteśmy tą organizacją, która najsilniej wsparła Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Mamy dobrą współpracę z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, zarówno w zakresie zmian legislacyjnych, jakie ministerstwo przygotowuje, jak i na co dzień, więc nie jest prawdą, że nasz protest jest antyrządowy” – zaznaczył.

Dyrektor ZMP przypomniał, że w przeszłości także zdarzały się spory na linii rząd – samorząd. „Sami organizowaliśmy manifestacje uliczne, zorganizowaliśmy dwie czarne procesje w Warszawie. To nie był wyraz ogólnej antyrządowości samorządu, tylko sprzeciwu wobec konkretnych propozycji formułowanych przez te rządy” – powiedział.

Według niego, fakt organizacji marszu przez PO stał się problemem dla strony samorządowej. „Dla nas nie jest problemem partia PO, ale problemem jest, że na nas automatycznie przenoszą inne tematy, które są przedmiotem protestu” – wyjaśnił.

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, współprzewodniczący KWRiST Marek Olszewski, przyznał, że „pewnie lepiej byłoby lepiej, gdyby wyrażenie poglądu przez korporacje samorządowe odbyło się w akcji organizowanej wyłącznie przez samorząd, ale tak się stało, że na ten sam dzień skrzyknęło się więcej środowisk”.

Olszewski dodał, że samorząd nie jest monolitem, a ordynacja wyborcza „niejako wymusza określenie się partyjne”. „Samorząd jako całość stara się dochować tej idei, że mówimy przede wszystkim o kwestiach dotyczących społeczności lokalnych i prawa kształtującego funkcjonowanie na poziomie naszych wspólnot samorządowych. Jeżeli będę na spotkaniu to nie jako członek jakiejkolwiek partii politycznej, tylko jako osoba wyrażająca swoje poglądy” – powiedział.

Prezydent miasta Lublina Krzysztof Żuk zaznaczył, że wspólnym celem działań strony samorządowej i rządowej powinna być dbałość o rozwój Polski. Jak podkreślił, samorządy poparły i zrealizowały rządowy program Rodzina 500 plus. „Byliśmy po tej samej stronie, bo służyliśmy naszym mieszkańcom. Rozumiemy potrzebę działania razem w zakresie programu, które zostały przyjęte przez rząd czy parlament” – powiedział.

Jak dodał, strona samorządowa jest otwarta na dialog z rządem. „Problemów merytorycznych, od których uzależniona będzie nasza aktywność w najbliższych latach jest naprawdę bardzo dużo. Chcemy o tym rozmawiać. W trosce o dobro wspólne musimy dzisiaj podejmować decyzje i ponosić odpowiedzialność, nie wiedząc praktycznie, w jakich warunkach prawno-finansowych przyjdzie nam działać w roku przyszłym. To jest nasz główny problem” – zaznaczył.

Błaszczak zgodził się co do tego, że wspólnym celem rządu i samorządu jest rozwój kraju, ale „droga, która została wybrana przez +totalną+ opozycję, którą podążają korporacje samorządowe, nie prowadzi do tego celu”.
W jego ocenie opozycyjność może przybrać różne formy, ale „totalna opozycyjność ma charakter destrukcyjny, bo zakłada brak dialogu”. „Wpisywanie się w to przedstawicieli korporacji samorządowych jest zasadniczym problemem” – podsumował.

„Marsz wolności” to organizowana przez PO manifestacja partii, samorządowców i związków zawodowych, zaplanowana na 6 maja, w której mają wziąć udział m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz ogólnopolski Samorządowy Komitet Protestacyjny.

dap/kkż/
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-28 07:19:34
Jacek: Dlatego PAP tuba propagandy dobrej zmiany w newsletterach już 2. dni to podkreśla. A Minister, który swoim dostojeństwem "uświetnia" miesięcznice a teraz PAP pokazują swoją apolityczność. Brawo za hipokryzję.
 
2017-04-27 14:45:39
ja: Tak bo próbujecie zniszczyć ostatni bastion demokracji.Tu decydują wyborcy a nie prezes.Tu nie wystarczy łaskawość prezesa i 1 na liście.Wprowadzacie reformy bez głowy,bez przygotowania.Proponujecie obcięcie nakładów na oświatę, rozwój gospodarczy,zdrowie a proponujecie na rok przyszły wzrost nakładów na pomoc społeczną,dalsze rozdawnictwo .To samorządy czyli mieszkańcy poniosą szkody bo kasa z inwestycji będzie musiała iść na dofinansowanie zadań ,na które zmniejszycie subwencje i dotacje.Mogę podać jeszcze setkę powodów - tylko po co.Udławicie się samorządami ,stana wam kością w gardle.W wyborach samorządowych głosuje się na ludzi,a nie partie.I oby te słowa były prorocze
 
2017-04-27 14:26:34
Marek Z.: Ubawiłem się do łez: "Udział w marszu jest przekroczeniem granicy apolityczności samorządów". Panie ministrze Pan naprawdę ma złudzenia co do apolityczności samorządów?? Przecież to fikcja, tak jak apolityczność innych instytucji, które obecny rząd konsekwentnie opanowuje.
 
2017-04-27 07:50:05
Józef: Tak Panie Ministrze bo wszystkim dajecie podwyżki a wynagrodzenia samorządowców nadal nie tknięte. Dlaczego patrzycie z taką niechęcią na samorząd.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25