facebook RSS # #

13.12.2019 14:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-06 18:06       aktualizacja: 2017-05-08 15:04       KORPORACJE
  A A A

Marsz Wolności. W sobotę ulicami Warszawy przeszła demonstracja "Marsz Wolności"

Marsz Wolności.  W sobotę ulicami Warszawy przeszła demonstracja
Fot. PAP/J. Kamiński
W sobotę ulicami Warszawy przeszła demonstracja będąca wyrazem przywiązania do europejskich wartości, poparcia dla środowisk nauczycielskich oraz sprzeciwu wobec prób zmian w samorządach.

Uczestników marszu powitał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. „Jesteśmy tutaj, aby wesprzeć samorządowców, którzy walczą o niezależny samorząd i decentralizację władzy, którzy walczą za nas, po to, aby władza była blisko ludzi (…). Idziemy tym marszem do wolności” – mówił Schetyna.

Z trybuny głównej do demonstrujących zwrócił się również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. „Obronimy samorząd i obronimy wolność. Tej wolności będziemy strzec i bronić” – powiedział.

Z kolei Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreślił, że „Marsz Wolności” ma bronić samorządnej Polski. „Jesteśmy tu, aby bronić wartości samorządowych i europejskich” – zaznaczył.

„Widzimy dzisiaj, że Polskę samorządową chce nam się odebrać, fundując na siłę wdrażany model jednolitej władzy państwowej (…) nie ma na to naszej zgody. Nie ma zgody na osłabianie gmin, powiatów i województw. Zamach na samorząd to nie tylko zamach na funkcje i stanowiska, ale zamach na podstawowe wolności obywatelskie, na prawo do samostanowienia, na zasadę pomocniczości" – przekonywał Jarubas.

Do obrony suwerenności samorządów zachęcała również Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. „Jesteśmy tutaj, żeby pokazać, że dla samorządowców najważniejsze są sprawy ludzkie. Nie chcemy, żeby decyzje zapadały tylko na szczeblu centralnym. Chcemy decydować na szczeblu lokalnym. W imieniu wszystkich samorządowców mówię jedno +brońmy samorządności jak niepodległości+” – mówiła Zdanowska.

Pochód poprzedziły także wystąpienia m.in. prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego, szefa ZNP Sławomira Broniarza, b. prezesa TK Jerzego Stępnia, b. ministra sprawiedliwości Borysa Budki (PO), wicemarszałka senatu Bogdana Borusewicza (PO) oraz aktora Daniela Olbrychskiego.

Na transparentach niesionych przez uczestników obecne były m.in. hasła „Ręce precz od samorządów”, „Wolna Polska europejska” i „Obronimy samorządy”.

W marszu wzięli udział liczni przedstawiciele samorządów z całej Polski. „Jestem tutaj, ponieważ obecna władza uległa pokusie odbierania praw obywatelskich Polakom, poprzez m.in. odbieranie kompetencji samorządom. Przeciwko temu protestuję. Chcę, aby władza była blisko mieszkańców. Uważam, że im więcej protestów i demonstracji tym bardziej władza będzie się liczyła z głosem mieszkańców" – powiedział Serwisowi Samorządowemu burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński.

Z kolei Tadeusz Karpowicz, sołtys wsi Grabówka w woj. podlaskim, podkreślił, że przyjechał na manifestację w konkretnym celu. „Przyjechałem do Warszawy z hasłem wolności dla naszej gminy, ponieważ nasza gmina została zlikwidowana. Poza tym jestem przeciwny ograniczaniu praw i kompetencji samorządów. Mam nadzieję, że ten marsz otrzeźwi rządzących i zaczną się liczyć z naszym zdaniem” – mówił.

Natomiast Józef Klim, nauczyciel i były samorządowiec z Białegostoku, podkreślił, że „Marsz Wolności” ma pokazać rządzącym, że prezentowany przez nich styl uprawiania polityki nie odpowiada Polakom.

„Jestem tutaj dla wnuka. Mam nadzieję, że ten marsz pokaże partii rządzącej, że ta droga nie jest właściwa. Samorządy to silny bastion wolności, któremu odcina się plastry kompetencji i uprawnień. Jeżeli do tego dodamy reformę ordynacji wyborczej, to będzie to duże zagrożenie dla samorządów. Uważam jednak, że samorządy to przetrwają" – przekonywał Klim.

„Marsz Wolności” został zorganizowany przez Platformę Obywatelską przy współudziale środowisk samorządowych, nauczycielskich oraz prawniczych. Pochód przeszedł trasą od pl. Bankowego, gdzie miejsce miały liczne wystąpienia polityków i samorządowców, do pl. Konstytucji, gdzie po dalszych przemówieniach nastąpiło zakończenie marszu.

Przebywający w sobotę w Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński, zwracając się do uczestników marszu zorganizowanego w stolicy, powiedział: "Dzisiaj jest czas wolności i chciałbym, żebyście wiedzieli o tym (...), że uczestnicząc w tym marszu i twierdząc, że dziś wolność jest zagrożona, w gruncie rzeczy idziecie w przeciwnym kierunku, niż sądzicie".


mm/ kkż/
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-09 15:27:16
samorządowiec do: Język i forma typowo chrześcijańska, konsolidacyjna, łagodząca obyczaje, łagodna, nawołująca do zgody narodowej, typowa dla marszów każdego 10 -tego miesiąca , brawo !.skierowana do gorszego sortu.
 
2017-05-08 14:34:30
orm: do ab
Wszystko zgoda tylko dlaczego samorządowcy idą / dosłownie / z osobnikami co najmniej podejrzanymi, ubowcami, aferzystami i przegranymi politykami którzy jeszcze niedawno rechotali o tym jakim to trzeba byś idiotą lub złodziejem jeśli ma się pracę poniżej 6 tyś. zł.
Nie widzą że tak zwana opozycja oprócz programu pod nazwą anty pis, pis jest zły nie ma nic do zaoferowania oprócz inwektyw i darcia gęby o dyktaturze.
 
2017-05-08 11:53:16
ab: A ja uważam, że taki masz jest słuszny - przez wiele lat, począwszy od 1989 roku mówiło się o decentralizacji władzy, przekazywano samorządom kolejne kompetencje. A co robi obecny rząd? Obecny rząd powraca do przeszłości. Do przeszłości, którą szkaluje, potępia itd., czyli co innego mówi a co innego robi. Rząd centralizuje na powrót władzę. Czy o to chodziło w 1990 roku gdy powstała ustawa o samorządzie gminnym? Nie wydaje mi się.
 
2017-05-08 10:32:10
zniesmaczony: Kompromitacja. Z marszu samorządowców zrobił się cyrk. Samorządowcy maszerowali wraz z byłymi ubekami pod rączkę z osobnikami takimi jak Kijowski przy wyciu KODowców nie zawsze zrównoważonych psychicznie.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25