facebook RSS # #

05.12.2019 23:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-18 13:19       aktualizacja: 2017-05-18 15:20       KORPORACJE
  A A A

O JST u prezydenta. Samorządowcy chcą zabiegać o poparcie prezydenta

O JST u prezydenta. Samorządowcy chcą zabiegać o poparcie prezydenta
Fot. PAP/B. Zborowski
Na 23 maja prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli organizacji samorządowych na rozmowę o funkcjonowaniu i przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce. Chcemy rozmawiać z prezydentem na temat planowanych zmian w samorządach oraz wyrazić zaniepokojenie ich kierunkiem – zapowiadają przedstawiciele korporacji samorządowych.

W spotkaniu, zorganizowanym na prośbę samorządów, wezmą udział szefowie sześciu ogólnopolskich organizacji samorządowych.

„Oczekujemy, że prezydent sprzeciwi się zapisom kwestionującym decentralizację i zasadę pomocniczości - powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski. "Ponieważ prezydent jest ważnym uczestnikiem procesu legislacyjnego, to chcemy wyrazić nasze zaniepokojenie i prosić go, aby rozważył możliwość nieakceptowania niekonstytucyjnych zmian” – dodał.

Sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP Leszek Świętalski poinformował, że „organizacje samorządowe chcą rozmawiać z prezydentem o tym, żeby dokonano przeglądu prawa samorządowego i oceny funkcjonowania samorządu. Chcemy, aby podjęto decyzje odnośnie przyszłości samorządu i jego kształtu w zakresie zmian ustaw” - podkreślił.

Samorządowcy chcą przedłożyć prezydentowi Kartę Samorządności, dokument będący manifestem, wzywającym do poszanowania zasad samorządności. „Przedłożymy prezydentowi Kartę Samorządności i poprosimy go, aby pomógł nam w obronie wartości zawartych w karcie. Będziemy prosić prezydenta, aby stanął po naszej stronie” – zapowiedział Porawski.

Według Świętalskiego szefowie korporacji planują również podjąć temat dwukadencyjności. „Oczywiście chcemy też poruszyć temat ograniczenia liczby kadencji, co w naszym przekonaniu będzie wymagało potrzeby zmiany konstytucji. Jest to zmiana, która nie wiadomo czemu służy” – ocenił.

Samorządowcy rozważają także poruszenie kwestii organizacji referendum konstytucyjnego w dniu, na który zostaną zarządzone wybory samorządowe. „Referendum naszym zdaniem nie powinno być łączone z wyborami samorządowymi. Rozważamy, czy podjąć ten temat na spotkaniu z prezydentem. Zobaczymy jaki będzie klimat” – zaznaczył Świętalski.

Porawski wyraził nadzieję, że prezydent przychyli się do postulatów samorządowców. „Nie wiem, czy prezydent stanie po naszej stronie. To będzie nasze pierwsze merytoryczne spotkanie z prezydentem. Nie będę się bawił w proroka. Idziemy tam w przekonaniu, że nas wysłucha i rozważy nasze prośby” – dodał.

mm/ woj/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-19 10:43:48
kij: Nie traćmy nadziei, zdrowy rozsądek w naszym kraju musi kiedyś zwyciężyć.Psucie samorządu gminnego przyniosłoby fatalne skutki.
Trzeba dążyć do profesjonalizacji administracji samorządowej w istniejącym gąszczu nadregulacji prawnych a nigdy nie traktować gminy jako łupu jakiejś partii.Chyba już najwyższy czas na służbę cywilną w samorządzie !!!!
 
2017-05-19 08:26:47
samorządowcy: Koledzy samorządowcy czekamy z wielką ciekawością na Wasze informacje ze spotkania. Znając już różne wyniki takich spotkań boimy się czy udajecie się pod właściwy adres ?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25