facebook RSS # #

13.12.2019 13:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-05 11:10       aktualizacja: 2018-03-04 10:42       KORPORACJE
  A A A

Upadłe Ostrowice. ZGWRP: Racjonalna decyzja w tej sprawie to swoisty kamień węgielny

Upadłe Ostrowice. ZGWRP: Racjonalna decyzja w tej sprawie to swoisty kamień węgielny
Fot. PAP/M.Bielecki
„Jeżeli jedynym rozwiązaniem jest likwidacja Ostrowic, to nie może to się odbyć kosztem zarówno gminy Drawsko Pomorskie, jak i Złocieńca” – apeluje Związek Gmin Wiejskich RP. Jest kolejny list do MSWiA w sprawie zadłużonej gminy Ostrowice.

Związek Gmin Wiejskich RP, w piśmie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyraził pełne poparcie dla propozycji władz gmin Drawska Pomorskiego i Złocieńca dotyczące rozwiązania problemu zadłużonej gminy Ostrowice.

„Obecne prawo nie zawiera regulacji odnoszących się do gminy Ostrowice, gdzie chodzi nie tylko o ewentualny jej podział i przyłączenie do innych gmin, w tym wypadku do Drawska Pomorskiego i Złocieńca, ale przede wszystkim o następstwa finansowe tegoż procesu” – napisał Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich w liście do MSWiA.

Przedstawiciele gmin wiejskich, podkreślili, że najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie możliwości dalszego samodzielnego funkcjonowania gminy Ostrowice i odzyskanie przez nią zdolności ekonomicznej gwarantującej realizacje zadań i usług publicznych.

„Jeżeli natomiast jedynym rozwiązaniem jest likwidacja tejże jednostki, to nie może to się odbyć kosztem zarówno gminy Drawsko Pomorskie, jak i Złocieńca” – czytamy w liście Związku Gmin Wiejskich do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Zdaniem ZGWRP „podział Ostrowic na dwie części sugerowane przez samorządy Drawska Pomorskiego i Złocieńca jest „najbardziej racjonalnym rozwiązaniem”, „gwarantującym utworzenie zwartych terytoriów”, gdzie mogą być stworzone dobre warunki rozwojowe i wygenerowane pozytywne więzi społeczno-ekonomiczne.

„Procesowi temu nie może jednak towarzyszyć cesja zobowiązań finansowych dla przejmujących samorządów. To nie może być kara i wyrok limitujący w przyszłości funkcjonowanie i rozwój Drawska Pomorskiego oraz Złocieńca” – podkreślił w liście przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Sprawa Ostrowic jest pierwszą tego typu sprawą zadłużonego samorządu, któremu grozi właściwie likwidacja. Sposób rozwiązania sytuacji Ostrowic przez rząd może być kluczowy dla innych samorządów, które zmagają się z dużym zadłużeniem.

„Racjonalne i dobre decyzje w tym zakresie mogą stanowić swoisty kamień węgielny pod nowymi regulacjami z jednej strony reagującymi na ewentualna upadłość jst (co teoretycznie nie powinno mieć miejsca), z drugiej strony stanowić mocne atuty w procesach konsolidacji jednostek samorządu terytorialnego” – podkreślili samorządowcy ze ZGW RP. 

Jak poinformowało nas MSWiA, trwają konsultacje z zainteresowanymi samorządami. "Zakłada się, że planowane zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r." - zaznaczył w odpowiedzi na pytania o gminę Ostrowice Wydział Prasowy MSWiA. 


amk/

Pismo w tej sprawie dostępne jest na stronie internetowej ZGWRP:

Więcej na ten temat czytaj: Długi gminy. 

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25