facebook RSS # #

05.12.2019 23:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-03 10:06       aktualizacja: 2018-04-03 10:27       KORPORACJE
  A A A

Maraton wyborczy. Prezydenci o wyborach: "Czujemy się cały czas odpowiedzialni za organizację wyborów"

Maraton wyborczy. Prezydenci o wyborach:
Fot. UM Torun
O szczegółowe zasady współpracy Krajowego Biura Wyborczego z samorządami, zapewnienie pełnego finansowania zadań związanych z organizacją wyborów i ustalenie procedur monitoringu lokali wyborczych - zaapelowali prezydenci największych miast województwa kujawsko-pomorskiego.

„Wiemy, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe, ale nie wiemy dokładnie, kiedy. Mają zostać przeprowadzone w oparciu o nowy stan prawny, ale jest on niedookreślony, nie wiadomo, jak w pewnych szczegółach zafunkcjonuje ordynacja wyborcza. Pieniądze nie są zabezpieczone w wystarczającej ilości - wszystkie te kwestie świadczą o nieodpowiedzialności osób wprowadzających te rozwiązania - ocenił prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Stanowisko w tej sprawie Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął 26 marca br. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu. Pismo włodarze miast przekazali do Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do trzech terenowych komisji wyborczych.

Przed samorządami w związku z organizacją wyborów stoją określone zadania i obowiązki. „Zadania te dotyczą m.in. prowadzenia stałego rejestru wyborców, aktualizacji spisu wyborców i udostępniania ich. Zagadnień tych jest jednak znacznie więcej, są to również sprawy techniczne związane z aktem wyborczym.

Mam nadzieję, że nasze przygotowanie do wyborów będzie współmierne do oczekiwań ustawodawcy, ale są jeszcze kwestie wymagające doprecyzowania, m.in. kwestia finansowa wyborów, abyśmy z pieniędzy podatników nie dokładali do zadań państwa” - zaznaczył prezydent Michał Zaleski.

Uczestnicy konwentu wielokrotnie zwracali uwagę na wagę tematu, jakim są zmiany w ordynacji wyborczej.

„Temat wzbudza wiele emocji przede wszystkim ze względu na sporo znaków zapytania, które ciągle stoją przed tymi, którzy będą wybory organizować. Ważne, aby wybory, które przed nami, były uczciwe, sprawnie zorganizowane, ale to okaże się dopiero po głosowaniu. W myśl ordynacji obowiązującej do tej pory było zorganizowanych kilka wyborów samorządowych - w przypadku tej ordynacji nie było tylu zarzutów i znaków zapytania, co do sposobu organizacji. Modyfikacje powinny być ewolucją, a nie rewolucją, z jaką mamy do czynienia w tym przypadku - dodał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Sygnatariusze stanowiska podkreślili zmiany, jakie zaszły dla wójtów, burmistrzów i prezydentów w zakresie ich roli w organizacji wyborów.

„Nowelizacja Kodeksu Wyborczego formalnie wyłączyła wójtów, burmistrzów i prezydentów z ich dotychczasowych obowiązków, jakie spoczywały na nich przy okazji wcześniejszych wyborów. Nasze obawy są związane przede wszystkim z brakiem finansowania wyposażenia lokali wyborczych. W naszym stanowisku zwróciliśmy uwagę m.in. na obowiązek monitorowania i przekazu filmowego z każdego lokalu - w tym zakresie mamy wiele wątpliwości dotyczących finansowania, ale również pytań w kwestiach technicznych - zaznaczył prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

Prezydenci zwracali również uwagę na kolejne wyzwania stojące przed samorządami.

„Należy podkreślić, że przed nami nie tylko tegoroczne wybory samorządowe, ale również wybory do Sejmu i Senatu oraz wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, a także wybory prezydenckie. Rozpoczynamy więc maraton wyborczy, a więc duże wyzwanie dla samorządów. Stanowisko, które zostało dziś wypracowane, jest wyrazem troski przedstawicieli samorządów terytorialnych w sprawie organizacji wyborów. Czujemy się cały czas odpowiedzialni za organizację wyborów i za to, aby obywatele mieli zaufanie do procesu wyborczego - powiedział prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego to cykliczne spotkania włodarzy Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. Prezydenci spotykają się każdorazowo w innym z miast, poruszając aktualne kwestie związane z samorządem.

Podczas dotychczasowych konwentów poruszane były kwestie m.in. programu 500 plus, reformy oświaty, czy inwestycji kolejowych i drogowych. Na koniec konwentu wypracowywane jest wspólne stanowisko prezydentów w dyskutowanych sprawach.

Treść stanowiska dostępna jest tutaj.

Na podst. UM Toruń

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25