facebook RSS # #

19.06.2018 08:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-06-07 13:46       aktualizacja: 2017-06-07 14:27       KULTURA
  A A A

Wschód kultury. Letnie festiwale w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku

Wschód kultury. Letnie festiwale w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku
Fot.PAP/L.Szymański
Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy i warsztaty przewidziano w programie piątej edycji festiwalu „Wschód kultury”, organizowanego latem w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie.

Podczas środowej konferencji w Centrum Prasowym PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że organizowany od 5 lat „Wschód kultury” jest wydarzeniem mającym na celu wymianę różnych treści kulturowych. „Poprzez tego typu kontakty wzbogacamy się kulturowo, wymieniamy doświadczenia w zakresie sztuki. Przedstawiamy treści nie zawsze w Polsce znane, a bardzo cenne dla szerokiej publiczności. To jest po prostu promocja dobrej, ciekawej kultury, która ma dodatkowy walor różnorodności kulturowej” – zaznaczył.

Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Kultury Rafała Wiśniewskiego festiwale organizowane w Białymstoku, Rzeszowie i Lublinie stanowią przykład udanej współpracy władz rządowych i lokalnych, które dostrzegają znaczenie międzykulturowości. „Każde z miast znalazło swój pomysł na realizację tego projektu, ale jedną wspólną platformą jest kultura. Ta edycja pokazuje także, jak wiele pięknych rzeczy dzieje się w polskich miastach i jak duże jest zainteresowanie ministra kultury i NCK, żeby wspierać takie inicjatywy” – powiedział.

Według zastępcy prezydenta Lublina Krzysztofa Komorowskiego organizacja wydarzenia kulturalnego we wschodnim regionie Polski jest bardzo dużym sukcesem tamtejszych samorządów. „To jest nasze małe święto. Dzięki temu projektowi i niezwykłemu wymiarowi innych brzmień co roku wszyscy miłośnicy kultury na wysokim poziomie mają czym się zachwycać” – stwierdził.

Pierwsza część festiwalu Wschód kultury odbędzie się w Rzeszowie na Europejskim Stadionie Kultury w dniach 22-25 czerwca. Wystąpią tam m.in. brytyjski zespół The Kooks, Kamil Bednarek z ukraińskim zespołem DrymbaDaDzyga, zespół Lemon z gruzińską grupą Rustavi oraz Monika Brodka z brytyjskim zespołem Unkle.

Kolejna odsłona wydarzenia, pn. Inne Brzmienia Art.’n’Music Festival, odbędzie się w dniach 5-9 lipca w Lublinie. Wezmą w niej udział wykonawcy muzyczni z 14 krajów, m.in. francuska grupa Nouvelle Vague, znana z aranżacji hitów muzycznych z lat 80. oraz zespół Juno Reactor, który stworzył muzykę do filmów z serii „Matrix”. Do Lublina przyjadą także The Ukulele Orchesta of Great Britain oraz jeden z popularyzatorów muzyki afrykańskiej Mulatu Astatke.

„Wschód kultury” zakończy festiwal Inny wymiar, który odbędzie się w dniach 31 sierpnia-3 września w Białymstoku. W programie zaplanowano 20 wydarzeń z dziedziny filmu, muzyki, teatru i mody, które odbędą się na terenie całego miasta.

Udział we wszystkich koncertach, wystawach, pokazach filmowych i warsztatach jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu Kultura dostępna.

„Wschód Kultury” jest projektem kulturalnym integrującym środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina, Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), realizowanym przez NCK. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów Białegostoku, Lublina i Rzeszowa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dap/
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25