facebook RSS # #

19.06.2018 08:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-07 09:41       aktualizacja: 2017-07-07 10:00       KULTURA
  A A A

Z pasją w bibliotece. Konkurs im. Olgi Rok dla bibliotekarzy

Z pasją w bibliotece. Konkurs im. Olgi Rok dla bibliotekarzy
Fot. rozdanie nagród V edycji Konkursu im. Olgi Rok
Już po raz szósty bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w Konkursie im. Olgi Rok.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 10 lipca
.

Bibliotekarki mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: placówka biblioteczna jednoosobowa oraz placówka biblioteczna wieloosobowa. Wysokość rocznego stypendium w każdej z dwóch kategorii wynosi 5 000 zł.

Podczas oceny wniosków Kapituła Konkursu weźmie pod uwagę to, w jakim stopniu doświadczenia kandydatki mogą być inspirujące dla innych kobiet, czego mogą nauczyć się od niej inne biblioteki, szczególnie w zakresie pozyskiwania nowych użytkowników i zaangażowania w życie lokalnej społeczności, oraz potencjał kandydatek jako liderek zmiany.

„Zależy nam również na docenieniu roli, jaką biblioteki – i zatrudnione w nich kobiety – odgrywają w rozbudzaniu aspiracji oraz rozwoju społeczności, których częścią jest biblioteka” – twierdzi Karolina Muzal, koordynatorka konkursu im. Olgi Rok.

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Ani, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.

„Zwycięstwo w Konkursie im. Olgi Rok było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem. Nagroda dodała mi skrzydeł. Poczułam, że to, co robię, ma sens i że praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek (co oczywiście też jest bardzo ważne), ale i coś więcej” – podkreśliła Natalia Stępień, laureatka V edycji Konkursu im. Olgi Rok.

Jak dodała, bibliotekarki mają ogromne możliwości działań edukacyjnych i kulturotwórczych. „Każda z nas jest inna, mamy inne pasje i doświadczenia, dlatego nie ma też dwóch podobnych bibliotek” – powiedziała.
Zdaniem Katarzyny Wituś, która w poprzedniej edycji Konkursu zdobyła wyróżnienie, była to świetna promocja Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz gminy Czechowice-Dziedzice. „To pokazanie, że bibliotekarz to ciekawy zawód - pełen pasji i radości. A biblioteka to niezwykłe miejsce” - zaznaczyła.

Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Operatorem Funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem Merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadząca Program Rozwoju Bibliotek skierowany do placówek bibliotecznych w małych miejscowościach.

Więcej informacji, regulamin konkursu im. Olgi Rok oraz wniosek znajdują się na stronie www.projektbabcia.pl

Kkż/
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25