facebook RSS # #

17.02.2019 12:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-07-11 12:27       aktualizacja: 2017-07-11 12:29       KULTURA
  A A A

Lista UNESCO. Decyzje 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Lista UNESCO. Decyzje 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Fot.PAP/J.Bednarczyk
Oficjalnie we wtorek, a roboczo - w środę zakończy obrady w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich efektem jest m.in. 21 nowych miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Liście znalazły się pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku w Tarnowskich Górach. Po ogłoszeniu decyzji wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak rozpłakał się ze wzruszenia. Emocje towarzyszyły też innym wpisom. Delegaci z Angoli tańczyli i śpiewali w holu ICE Kraków po wpisaniu na listę miasta M'banza-Kongo. Szczęśliwi byli także delegaci z Erytrei po wpisaniu Asmary, przedstawiciele subarktycznej krainy rolniczej Kujataa na Grenlandii oraz Polinezji Francuskiej, którzy uzyskali wpis dla kompleksu Taputapuatea.

Pozostałe nowe miejsca na Liście światowego dziedzictwa UNESCO to: Stare Miasto w Hebronie, Park Narodowy Kokoszili w Chinach, Argentyński Park Narodowy Los Alerces, krajobraz Daurii – krainy leżącej między Rosją a Mongolią, część ziem Buszmenów w RPA, świątynia Sambor Prei Kuk w Kambodży, Stare Miasto Ahmadabadu w Indiach, chińska wyspa Kulangsu, miasto Jazd w Iranie, japońska wyspa-sanktuarium Okinoshima, fortyfikacje dawnej Republiki Weneckiej, sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku w Federacji Rosyjskiej, jaskinie w Jurze Szwabskiej, ruiny starożytnego miasta Afrodyzja w Turcji, brytyjski park narodowy Lake District, stanowisko archeologiczne na przystani Valongo w Brazylii.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dokonał przeglądu 55 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu. Zdecydował, że można z niej usunąć: Simien National Park w Etiopii, Park Narodowy Komoe w Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz gruziński Monastyr Gelati. Dwa nowe zagrożenia wpisano - zabytkowe centrum Wiednia, dla którego w ocenie Komitetu Światowego Dziedzictwa zagrożeniem są plany budowy nowoczesnych, wysokich budynków i przebudowy już istniejących oraz Stare Miasto w Hebronie.

Komitet oceniał także stan zachowania 99 obiektów, które są na Liście Światowego Dziedzictwa i sposób zarządzania nimi.

Odbyła się też dyskusja dotycząca Puszczy Białowieskiej. Ostatecznie Komitet Światowego Dziedzictwa powtórzył swój wniosek, aby Polska utrzymała "ciągłość i integralność chronionego starodrzewu w Puszczy Białowieskiej" i wezwał do "natychmiastowego zaprzestania wycinki i pozyskiwania drewna w starej części lasu". Komitet chce także, by Polska i Białoruś przyjęły kolejną misję ekspertów UNESCO z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Centrum Światowego Dziedzictwa oraz by do grudnia 2018 r. przygotowany został raportu o stanie zachowania puszczy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25