facebook RSS # #

17.01.2019 21:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-04 15:05       aktualizacja: 2017-12-04 15:08       KULTURA
  A A A

Biblioteka-wzór. Gminna biblioteka w Jarocinie najlepsza w Polsce!

Biblioteka-wzór. Gminna biblioteka w Jarocinie najlepsza w Polsce!
Fot. Bibliotekajarocin.pl
Jarocińska książnica publiczna zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu bibliotek, organizowanym przez „Rzeczpospolitą” i Instytut Książki. Za co ją wyróżniono?

Do tegorocznej edycji rankingu przystąpiło 650 bibliotek. Brano w nim pod uwagę:

• powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców
• zatrudnienie
• liczbę godzin otwarcia bibliotek
• wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców
• wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich 10 lat
• zakupione nowe książki, prasę i czasopisma
• dostęp do nowych mediów i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
• kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.

Wykorzystano też w nim dane z GUS.

Na pytanie „Rzeczpospolitej”, co jest dziś największym wyzwaniem dla bibliotek, przedstawiciele Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin odpowiedzieli: „Nie zgubić książki w swoich działaniach, mieć ją zawsze „z tyłu głowy", ale też dostosowywać zarówno same biblioteki, jak i ich działalność do zmieniającego się świata”.

Informując o zwycięstwie jarocińskiej biblioteki, „Rzeczpospolita” napisała m.in.:
 
„Placówka świeci przykładem w zakresie czytelnictwa, a ponadto organizuje szereg imprez. Przykłady? Projekt „Regał na nudę", dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz gminy Jarocin. Są to akcje promujące książki w nietypowych miejscach, np. na nieczynnej parowozowni odbył się „Kolejowy regał na nudę", gdzie w starym wagonie dzieci mogły poczytać książki o kolei i udekorować ciasteczka w kształcie ciuchci.

W nieczynnej wieży ciśnień odbył się „Baśniowy regał na nudę", w którym można było się spotkać się z Przemysławem Wechterowiczem (autorem książki „Królewna z wieży") i snuć opowieści z grupą Baśnie Właśnie. A w ruinach kościoła św. Ducha odbyło się spotkanie z ojcem Leonem Knabitem w ramach „Religijnego regału na nudę", któremu towarzyszyła wystawa Biblii.

Raz w roku jarocińska placówka zaprasza dzieci na nocowanie w bibliotece, która mieści się w zabytkowym Pałacu Radolińskich. Każda taka noc ma inny, oczywiście książkowy, motyw przewodni. Odbyły się już noce z jarocińskimi legendami, książkami podróżniczymi czy z „Alicją w Krainie Czarów". Dzieci przychodzą do biblioteki ze śpiworami i karimatami, które, po skończonych podchodach i zabawach, rozkładają między regałami i zasypiają…”

Jarocińska biblioteka chętnie sięga też po nowe technologie, czego dowodzi stworzona przez nią aplikacja mobilna „Legendoczytacze na szlaku" – w formie interaktywnej mapy dla dzieci i rodziców. Podczas tegorocznego muzycznego Jarocin Festiwal biblioteka po raz drugi zorganizowała „Żywą bibliotekę”. Polegała ona na spotkaniach z „żywymi książkami", którymi byli przedstawiciele „grup doświadczających dyskryminacji z powodu uprzedzeń i stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie” . Wśród zaproszonych gości byli m.in. eksnarkoman, osoba niepełnosprawna, ateista, ksiądz, ojciec wielodzietnej rodziny i policjantka.

Dyrektorem jarocińskiej biblioteki jest Agnieszka Borkiewicz, która pracuje w niej od początku swej kariery zawodowej. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” powiedziała, że kierowana przez nią placówka jest czymś „w rodzaju biblioteki hybrydowej” i że „działalność okołobiblioteczna może w takim samym stopniu, jak dobry księgozbiór zachęcić do korzystania z biblioteki”.

Placówka w Jarocinie składa się z dziesięciu filii bibliotecznych, domu kultury (z jego działalnością i budynkiem). Prowadzi również Dzienny Dom Senior Plus. Jest więc nie tylko wypożyczalnią książek, ale i „miejscem spotkań, realizacji pasji, miejscem, gdzie można podnieść swoje kompetencje, ale także po prostu miło spędzić czas”.

Informując o wygraniu rankingu, jarocińska książnica napisała na swej stronie: „Nie byłoby tak dobrze działającej biblioteki, gdyby nie wsparcie władz... I nie chodzi tylko o wsparcie finansowe na działania i wydarzenia, które w naszych bibliotekach mają miejsce czy zakup kamienicy na siedzibę biblioteki, ale też o stworzenie warunków do kreatywnej pracy i wspierania w budowaniu silnych partnerstw na rzecz kultury”.

jmk/

Źródło: Rp.pl, bibliotekjarocin.pl, UM Jarocin
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25