facebook RSS # #

17.01.2019 21:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-07 18:00       aktualizacja: 2017-12-08 12:21       KULTURA
  A A A

Dziedzictwo i rozwój. Wsparcie Narodowego Instytutu Dziedzictwa dla samorządów i społeczności lokalnych

Dziedzictwo i rozwój. Wsparcie Narodowego Instytutu Dziedzictwa dla samorządów i społeczności lokalnych
Fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa
Czy trzeba zarządzać dziedzictwem lokalnym? Dziedzictwo nas otacza – po prostu jest dookoła, więc wydawałoby się, że to wystarczy. Trzeba o nie dbać i remontować, gdy niszczeje. Gdzie tu zarządzanie?

Wyobraźmy sobie więc, że nie zarządzamy innymi zasobami państwa – na przykład surowcami naturalnymi. Nie badamy bogactwa złoża, nie planujemy wydobycia, intensywności, odpowiedniej infrastruktury, polityki sprzedaży. Zapewne szybko obróciłoby się to przeciw nam, a posiadane bogactwo tylko generowałoby koszty (także społeczne), a nie przynosiło korzyści (także społecznych).

Tak samo jest z dziedzictwem. Jego wartość nie przekłada się automatycznie na rozwój, czy – jak można powiedzieć – racjonalne wykorzystanie tego zasobu. Dziedzictwo ma duży potencjał wpływania na rozwój lokalny, ale wymaga w tym celu opieki, racjonalnego pomysłu na wykorzystanie i zaplanowanie wykorzystania – też w lokalnych strategiach. Wszak to nie tylko zamki czy muzea, które można zwiedzać.

Dziedzictwo to też historyczne parki, mosty, układy ulic, stanowiska archeologiczne, kompleksy poprzemysłowe, kapliczki przydrożne – i wiele innych rodzajów obiektów, w których mieszkają ludzie. Dziedzictwo to cały zasób wiedzy, np. kulinarnej czy rzemieślniczej, śpiew, muzyka, bajki opowiadane dzieciom, zwyczaje i święta. I cały ten różnorodny zasób może być z powodzeniem wykorzystany dla dobra lokalnej społeczności. Wykorzystanie dziedzictwa musi być przemyślane, zwłaszcza pod kątem sytuacji lokalnej – charakteru zasobu, potrzeb mieszkańców, czy innych czynników wpływających na kierunki rozwoju lokalnego. Dziedzictwo może być istotnym elementem polityki rozwojowej, a może być jednym z wielu takich czynników.

Narodowy Instytut Dziedzictwa wspiera samorządy i lokalne społeczności w określeniu zakresu i kierunku rozwoju, który wykorzystuje dziedzictwo w najbardziej skuteczny i efektywny sposób. Zapraszamy do skorzystania z wiedzy i narzędzi, które opracowujemy:

- publikacje (link) i opracowania - Dziedzictwo obok Mnie – poradnik zarządzania dziedzictwem w gminach

- szkolenia - https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Konkursy/SZKOLENIA/

- baza gotowych narzędzi dla JST na portalu wiedzy: samorzad.nid.pl
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25