facebook RSS # #

17.01.2019 21:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-07 11:09       aktualizacja: 2018-02-07 17:40       KULTURA
  A A A

Zagrożona katedra. Władze Świdnicy walczą o pieniądze na ratowanie zabytku

Zagrożona katedra. Władze Świdnicy walczą o pieniądze na ratowanie zabytku
Fot. UM Świdnica
Władze Świdnicy zaapelowały do rządu i prezydenta RP o pomoc w znalezieniu środków na ratowanie świdnickiej katedry, która jest na liście Pomników Historii.

Katedra w Świdnicy została wpisana przez Prezydenta RP na listę Pomników Historii w zeszłym roku – wraz z Kościołem Pokoju w tym mieście. Wpis na tę listę to dla obiektów zabytkowych większa szansa na dofinansowanie kosztownych remontów.

Niestety, mimo to katedra w Świdnicy nie uzyskała unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, gdyż otrzymała zbyt małą liczbę punktów. Władze Świdnicy stoją jednak na stanowisku, że katedra powinna dostać zewnętrzne wsparcie finansowe ze względu na ogromną wartość historyczną tego zabytku i stan, w którym obecnie się znajduje.

Według szacunków parafii katedralnej koszt przeprowadzenia prac renowacyjnych wewnątrz, a także prac związanych ze wzmocnieniem konstrukcji wieży kościoła, to kwota około 60 milionów złotych. Dopiero taki dopływ środków pozwoliłby w ciągu kilku lat przywrócić katedrze jej piękno i jednocześnie zabezpieczyć przed degradacją, dotyczącą obecnie elementów zewnętrznych.

Pod koniec ubiegłego roku proboszcz katedry poinformował o katastrofalnym stanie niektórych elementów wieży. Miasto w sposób błyskawiczny zareagowało, przeznaczając 29 tysięcy złotych na niezbędne prace związane z zabezpieczeniem kamiennych elementów wieży.

W ciągu ostatnich dwóch lat katedra otrzymała ze strony miasta dofinansowanie w wysokości prawie 426 tysięcy złotych. W tym samym czasie dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 550 tys. zł.
 
- Te proporcje należy zdecydowanie zmienić, ponieważ miasto nie dysponuje aż tak dużymi środkami, aby w sposób zdecydowany poprawić stan konstrukcji katedry czy zrealizować ogromny projekt dotyczący rewitalizacji wnętrz. Oczywiście wsparcie ze strony miasta zawsze będzie, także jeśli w grę będzie wchodził wkład do projektu na dofinansowanie. Jednak w tej chwili nie można już czekać – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

W związku z tym prezydent wystąpiła z apelem o wsparcie katedry środkami zewnętrznymi. Kierując listy w tej sprawie m.in. do prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra kultury Piotra Glińskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów posła Michała Dworczyka oraz do innych posłów ziemi świdnickiej. O tych wystąpieniach poinformowany został miejscowy biskup Ignacy Dec.

- Wciąż wierzę, że nasze wspólne działania i lobbowanie na rzecz katedry przyniosą wreszcie spodziewany efekt – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

jmk/

Źródło: UM Świdnica
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25