facebook RSS # #

18.01.2019 17:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-26 10:48       aktualizacja: 2018-03-26 12:46       KULTURA
  A A A

Zielone EXPO. Łódź zorganizuje w 2024 roku Expo Horticultural

Zielone EXPO. Łódź zorganizuje w 2024 roku Expo Horticultural
Fot. UM Lodz
Łódź w 2024 roku zorganizuje Expo Horticultural, czyli tzw. małe EXPO. Projektanci imprezy szacują, że w ciągu pięciu miesięcy Łódź może odwiedzić 4 mln osób.

Prawo do organizacji Expo Horticultural przyznało Łodzi Zgromadzenie Ogólne AIPH (Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych). „To bardzo dobra wiadomość dla miasta i dla całego regionu” – skomentował cytowany w komunikacie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jak dodał, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, „rząd nie wycofał się z planów rozwoju regionu, przeciwnie – konsekwentnie stara się o budowę pozycji miasta jako europejskiego lidera w dziedzinie rewitalizacji”. „Jestem przekonany, że zwycięstwo w wyścigu o organizację Zielonego EXPO stanie się nowym otwarciem dla Łodzi jako miasta nowoczesnego, przyjaznego środowisku i dynamicznie rozwijającego się” – podkreślił wicepremier Gliński.

Expo Horticultural to jedno z tzw. małych EXPO, organizowanych między światowymi edycjami EXPO, poświęcone wyłącznie tematyce wykorzystania zieleni i kształtowania krajobrazu w mieście. „Mamy EXPO! Jesteśmy największymi liderami na świecie wśród miast” – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Najbliższe "zielone" Expo odbędzie się w przyszłym roku w Pekinie (Chiny), kolejne - w 2022 roku zaplanowane jest w Amsterdamie w Holandii. „Dołączamy do tego typu miast” – dodała Zdanowska.

Jak szacują projektanci łódzkiego Expo Horticultural, korzyści dla miasta to „nawet 100 mln euro inwestycji na terenie i wokół terenu wystawy”. „Dzięki Expo 2024 powstanie Centralny Park Miejski o powierzchni przeszło 70 ha, którego utworzenie będzie możliwe dzięki rozbudowie i rewaloryzacji Parków 3 Maja i Baden-Powella” – poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. „Wystawa odbędzie się nie tylko tam, ale także w innych łódzkich parkach, które dzięki temu odmienimy. Powstaną w nich ogrody tematyczne i pawilony ogrodowe, które po Expo będą służyć łodzianom jako kawiarnie, restauracje i inne przestrzenie publiczne. Parki te połączymy szlakiem turystycznym, dedykowanym głównie rowerzystom” – zapowiedziała prezydent Łodzi.

Tematem łódzkiej wystawy będzie „Nature of the City – Natura Miasta”, który wyraża chęć kontynuacji idei miasta jako miejsca do życia w przyjemnym otoczeniu – miejsca życia, pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji. W ciągu pięciu miesięcy Łódź może odwiedzić ok. 4 mln osób. Zdaniem władz Łodzi, „to pozwoli na promocję miasta na niespotykaną dotąd skalę”.

„Zielone Expo wpisuje się w koncepcję szeroko pojętej rewitalizacji, bo chodzi przecież również o ekologię, niskoemisyjny transport, rozwiązania inteligentnego miasta (smart city) czy zastosowanie nowoczesnych technologii w codziennym życiu mieszkańców Łodzi i regionu, który także musi się przygotować na przyjęcie ogromnej liczby turystów i gości z całego świata” - podkreślił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, gratulując sukcesu prezydent Łodzi.

Rząd potwierdził swoje wsparcie dla Łodzi w organizacji imprezy. Jak poinformowało w komunikacie MKiDN, rządowe projekty wsparcia i rozwoju Łodzi przewidują m.in. budowę tunelu średnicowego łączącego dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska, a także drogi S14. Planowana jest również budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą. Poczta Polska zamierza zbudować Centralny Hub Logistyczny (CHL) w okolicach Łodzi, który miałby współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

W ostatnich dwóch latach MKiDN przyznało Łodzi osiem dużych projektów inwestycyjnych w sferze kultury wraz z programami na łączną kwotę 150 mln złotych

Więcej: https://www.youtube.com/watch?v=LOHd38JI_RE


amk/
ZAŁĄCZNIKI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25