facebook RSS # #

20.08.2018 04:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-23 13:57       aktualizacja: 2018-04-23 14:54       KULTURA
  A A A

Zabytek Zadbany. Nagrody i wyróżnienia dla najlepiej zadbanych zabytków

Zabytek Zadbany. Nagrody i wyróżnienia dla najlepiej zadbanych zabytków
Fot. MKiDN
Pięć nagród i osiem wyróżnień w sześciu kategoriach przyznano w konkursie Zabytek Zadbany 2018 r.

Laureatów konkursu, organizowanego przez resort kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków, ogłoszono podczas uroczystej gali 18 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Zamościu.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W tegorocznej edycji konkursu Jury przyznało 5 nagród i 8 wyróżnień w sześciu kategoriach.

Poniżej publikujemy listę laureatów.

A. Kategoria: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

Nagroda: Kaplica Hochberga przy kościele Świętego Wincentego i Świętego Jakuba – obecnej katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu, woj. dolnośląskie

Wyróżnienia: 1. Kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie, woj. dolnośląskie
2. Kościół parafialny Świętego Jacka w Chochołowie, woj. małopolskie
3. Kościół parafialny salezjanów Świętego Józefa w Przemyślu, woj. podkarpackie

B. Kategoria: rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu

Nagroda: Park-arboretum w Gołuchowie, woj. wielkopolskie

C. Kategoria: adaptacja obiektów zabytkowych

Nagroda:
Dwór Purgoldów w Psieniu-Ostrów, woj. wielkopolskie

Wyróżnienia: 1. Dawna trafostacja, obecnie Trafostacja Sztuki w Szczecinie, woj. zachodniopomorskie
2. Zespół pałacowo-parkowy, obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, woj. śląskie

D. Kategoria architektura i konstrukcje drewniane
Wyróżnienia: 1. Kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, woj. śląskie
2. Kościół filialny Świętego Krzyża w Obornikach, woj. wielkopolskie

E. Kategoria architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne

Nagroda: Dawna hala walcowni cynku, obecnie Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach-Szopienicach, woj. śląskie

Wyróżnienie: 1. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna wraz z chodnikiem podstawowym w pokładzie 510, obecnie obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, woj. śląskie

F. Kategoria specjalna właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem

Nagroda: 1. Kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu, woj. warmińsko-mazurskie

Więcej na ten temat na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
TAGI: KONKURS , KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25