facebook RSS # #

26.05.2019 02:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-18 14:14       aktualizacja: 2018-05-18 16:11       KULTURA
  A A A

Kultura nocą. W wielu miastach w Polsce w najbliższą sobotę, 19 maja odbędzie się Noc Muzeów

Kultura nocą. W wielu miastach w Polsce w najbliższą sobotę, 19 maja odbędzie się Noc Muzeów
Fot. UM Poznan
Grubo ponad setka polskich miast organizuje już Noc Muzeów. Przez lata impreza wyszła z muzealnych wnętrz i objęła swym zasięgiem nie tylko muzea, ale i inne obiekty, także nie związane z kulturą. W tym roku m.in. Jarocin i Płock proponuje nocne zwiedzanie urzędu miejskiego. Warszawa i Kraków świętują 15-lecie Nocy Muzeów.

Noc Muzeów na stałe już zagościła w kalendarzu wielu polskich miast. Co roku dla Polaków jest to okazja, aby spędzić wieczór wypełniony kulturą, a dla miast – możliwość promocji i przyciągnięcia nowych turystów. W większości wstęp do instytucji kultury jest tego dnia bezpłatny albo za symboliczną złotówkę.

Pierwszy z Nocą Muzeów startuje Kraków – zawsze z piątku na sobotę. I w tym roku też tak będzie. Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się już w ten piątek, z 18 na 19 maja. To jubileuszowa – 15. edycja wydarzenia w Krakowie, które realizowane jest od 2004 r. przez krakowskie muzea oraz wydział kultury i dziedzictwa narodowego pod patronatem prezydenta Krakowa.

W Krakowie biletem wstępu do muzeów w Noc Muzeów od lat jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta za 1 złoty, która upoważnia mieszkańców Krakowa, a także przybywających specjalnie na tę noc turystów do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych.  W ubiegłym roku podczas Nocy Muzeów odnotowano w Krakowie 117 tys. odwiedzin.Frekwencja wśród zwiedzających rośnie też od lat w Warszawie. Jak wspomina Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy w specjalnym liście z tej okazji, początki były skromne, a w pierwszej Nocy Muzeów wzięło udział zaledwie 11 placówek.

- Kto by uwierzył, że pewnego dnia będziemy cieszyć się 300-tysięczną frekwencją i udziałem ponad 240 instytucji? W ciągu zaledwie 15 lat ta wizja się ziściła – wspólnie z warszawiakami uczyniliśmy Noc Muzeów wielkim świętem kultury – napisała prezydent Warszawy.


W Poznaniu w ub. roku w Nocy Muzeów wzięło udział 70 tys. osób. - To ogromne przedsięwzięcie. Z roku na rok dołączają nowe jednostki, które chcą zaprezentować swoją ofertę właśnie w ten sposób - podkreślił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Jest to doskonała okazja, by zobaczyć, jak żyje Poznań nocą, co się tutaj dzieje - dodał.

To w Poznaniu odbyła się pierwsza Noc Muzeów. W 2003 r. Poznańskie Muzeum Narodowe chciało w ten sposób uświetnić Międzynarodowy Dzień Muzealnika, który przypada 18 maja.


Noc nie tylko w muzeum

W tym roku w ramach Nocy Muzeów będzie można nocą wejść m.in. do Urzędu Miejskiego w Jarocinie. Wieczorne spotkanie w ratuszu obejmie m.in. zwiedzanie sali ślubów, gabinetu burmistrza i sali sesyjnej (w godz. 18-22).

- Chętni będą mogli odwiedzić gabinet burmistrza, a nawet „przymierzyć się” do fotela włodarza gminy. Będą też mogli porozmawiać z radnymi, o tym, co dzieje się w gminie – poinformował Urząd Miejski w Jarocinie. Na pamiątkę spotkania będzie można otrzymać widokówkę z okolicznościową pieczęcią.

Z kolei w Łodzi po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrza Sądu Okręgowego.
 
- Przyzwyczailiśmy się już do tego, że jest to noc, w której obejrzeć możemy znacznie więcej niż na co dzień. Nie rozczarujemy łodzian w czasie zbliżającej się nocy. Mamy kilka niespodzianek, bo w tegoroczną edycję włączyły się również instytucje, które zazwyczaj z kulturą nie mają wiele wspólnego. Debiutuje np. Sąd Okręgowy przy pl. Dąbrowskiego - zapowiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Zwiedzający będą mieli okazję spotkać się z sędziami opowiadającymi o swojej pracy i najciekawszych sprawach.


W Łodzi przygotowano ponad sto wydarzeń organizowanych przez ponad 40 instytucji. Fot. UMŁWiele niepodległościowych propozycji

W tym roku wiele samorządów i instytucji kultury uwzględniło w swoich propozycjach fakt przypadającej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Krakowie tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem: „Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej”. W przedsięwzięciu wezmą udział 24 muzea wraz z oddziałami , w sumie ok. 50 instytucji muzealnych. 

W Białymstoku w Galerii im. Sleńdzińskich zostanie zaprezentowany portret Piłsudskiego z 1929 r. namalowany z okazji dziesiątej rocznicy wskrzeszenia Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie obraz przedstawiający Piłsudskiego wśród swoich żołnierzy, którzy "obmyślają" obronę Wilna w 1919 roku.

W Gdańsku – ryciny Rembrandta, w Płocku – spacer z duchami

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowywane są także liczne turystyczne atrakcje. Zwiedzający mogą brać udział w imprezach towarzyszących: koncertach, zajęciach plastycznych, warsztatach, wykładach. Tej nocy można wejść do miejsc, które na co dzień są niedostępne, albo zobaczyć zbiory, które wcześniej nie widziały światła dziennego.

W Gdańsku oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego pokaże nigdy dotąd nieprezentowany publicznie, unikatowy, cenny zbiór ok. 40 rycin Rembrandta. Placówka zaprosi też gości do przechodzącego remont wielkiego refektarza oraz tzw. skarbczyka.


Noc Muzeów 2016 w Europejskim Centrum Solidarności. Instytucja także w tym roku bierze udział w wydarzeniu
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W Płocku Noc Muzeów odbędzie się po raz piąty, a w jej ramach ponad 20 imprez. Zaplanowano m.in. zwiedzanie najstarszej polskiej szkoły, istniejącej od 1180 r. oraz katedry, gdzie spoczywają dawni władcy Polski, w tym Bolesław III Krzywousty i 14 książąt mazowieckich. Na nocne zwiedzanie ratusza zaprasza prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Będzie też można wziąć udział w „Spacerze z duchami”, który poprowadzą przewodnicy. - Tej nocy będzie można bezpłatnie odkryć zakamarki naszego miasta, które zaprezentują płockie duchy, uścisnąć dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie z ważną dla historii Płocka postacią, w przedwojennej kawiarni +spotkać+ Hankę Ordonównę czy w laboratorium chemicznym +wykonać+ doświadczenie z Marią Curie-Skłodowską. To tylko część zaplanowanych atrakcji – podkreśliła Ilona Nowak z Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT).

Noc Muzeów obchodzona jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Pierwszy raz imprezę zorganizował w 1997 r. Berlin (Lange Nacht der Museen), a ponieważ cieszyła się dużym powodzeniem, przystępowały do niej kolejne miasta europejskie m.in. Paryż pod nazwą Nuit Blanche i Amsterdam - museums-n8. W 2001 Noc Muzeów przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika.

amk/

Fot. materiały promocyjne miast
ZAŁĄCZNIKI:
ZAŁĄCZNIKI: Fot. UM Krakowa
ZAŁĄCZNIKI:
TAGI: KULTURA , MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25