facebook RSS # #

21.02.2019 10:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-25 10:12       aktualizacja: 2018-06-25 10:32       KULTURA
  A A A

Model kultury. Związek Województw RP podsumował, co działo się w kulturze w województwach przez ostatnie cztery lata

Model kultury. Związek Województw RP podsumował, co działo się w kulturze w województwach przez ostatnie cztery lata
Fot. ZWRP
- W następnej kadencji samorządów powinniśmy zastanowić się, jakiego tak naprawdę modelu kultury oczekujemy i potrzebujemy – uważa Anna Janosz, przewodnicząca komisji kultury i dziedzictwa narodowego Związku Województw RP.

Podczas ostatniego w tej kadencji samorządów spotkania komisji kultury i dziedzictwa narodowego Związku Województw RP, przedstawiciele poszczególnych województw podsumowali to, co się działo w kulturze w ich województwach przez ostatnie cztery lata.

Jak poinformował Związek Województw RP na swoich stronach internetowych, dyskutowano o działalności instytucji kultury i codziennych problemach, ale też omawiano dorobek, którym można się pochwalić. Przedstawiciele samorządów województw mówili o wydarzeniach kulturalnych, istotnych z punktu widzenia samorządów regionów i projektach artystycznych – zarówno tych już zrealizowanych, jak i dopiero planowanych.

- Chociaż w Polsce są różne instytucje kultury i od strony merytorycznej są one dość zróżnicowane regionalnie, to jednak ich problemy są bardzo podobne niezależnie od regionu, w jakim funkcjonują. W dużej mierze wynika to z dość powszechnego niedoinwestowania. Zwłaszcza w domach kultury czy bibliotekach wojewódzkich, gdzie płace są stosunkowo najniższe, problemem jest zabezpieczenie finansowania na bieżące funkcjonowanie oraz konieczne inwestycje – zaznaczyli przedstawiciele komisji kultury i dziedzictwa narodowego Związku Województw RP.

Zdaniem Anny Janosz, przewodniczącej komisji kultury i dziedzictwa narodowego Związku Województw RP, w następnej kadencji samorządów należy zastanowić się, jakiego tak naprawdę modelu kultury oczekujemy i potrzebujemy.

- Czy bardziej zależy nam na tym, żeby była równowaga między tzw. „kulturą wysoką” a „kulturą masową”, czy też pozwolimy aby kultura „masowa” zdominowała tę „wysoką” poprzez np. przekierowywanie na nią większości dotacji – powiedziała Anna Janosz. - Będąc przedstawicielką „kultury wysokiej”, opowiadam się oczywiście co najmniej za równowagą. Uważam też, że powinniśmy edukować zwłaszcza młode pokolenie w kierunku „kultury wysokiej” – dodała.

Na podst. ZWRP

amk/
TAGI: KULTURA , REGION
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25