facebook RSS # #

21.02.2019 10:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-29 13:47       aktualizacja: 2018-06-29 14:35       KULTURA
  A A A

Wsparci centralnie. Kolejne instytucje kultury będą współprowadzone przez MKiDN i samorządy

Wsparci centralnie. Kolejne instytucje kultury będą współprowadzone przez MKiDN i samorządy
Fot. UM Łódź
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, Teatr Muzyczny w Łodzi oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – to kolejne instytucje kultury, które w ostatnim czasie zostały wybrane do współprowadzenia przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W piątek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i przedstawiciele powiatu międzyrzeckiego (Lubuskie) podpisali umowę o współprowadzeniu przez MKiDN i powiat Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.

- Muzeum jest istotne dla całego regionu - podkreślił minister. W ramach umowy w 2018 r. minister kultury przekaże dotację w wysokości nie niższej niż 500 tys. zł, a powiat nie mniej niż 300 tys. zł. Od 1 stycznia 2019 roku – rocznie – minister będzie przekazywał nie mniej niż 1 mln zł, a powiat nie mniej niż 300 tys. zł.

- Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego to jest, po pierwsze, bardzo ważna, interesująca instytucja kultury o charakterze muzealnym, a po drugie jest to instytucja, która jest istotna dla całego regionu, a jest to region, który nie był dotychczas dopieszczany, jeżeli chodzi o wsparcie z budżetu centralnego i m.in. dlatego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o tym, że budżet centralny w ramach polityki zrównoważonego rozwoju, czyli dbania o rozwoju polskiej kultury na całym obszarze Polski, wesprze tą instytucję - powiedział Gliński.

Umowę ze strony samorządowej podpisali starosta międzyrzecki Grzegorz Gabryelski oraz wicestarosta Rafał Mikuła.

Dzień wcześniej minister oraz wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski podpisali umowę o współprowadzeniu Teatru Muzycznego w Łodzi.

- Zabiegaliśmy o to od dawna i traktuję sukces tych starań jako wyraz uznania dla tej bardzo lubianej łódzkiej sceny oraz współtworzących ją artystów – powiedział Piątkowski. Uzyskane z tego tytułu dodatkowe środki będą bodźcem do dalszego rozwoju instytucji, dając m.in. możliwość przygotowywania przedstawień w partnerstwie z prestiżowymi zagranicznymi placówkami.

Zgodnie z umową MKiDN przekaże Teatrowi Muzycznemu jeszcze w tym roku dodatkową dotację w wysokości minimum 1 mln 200 tys. zł oraz co najmniej 1 mln 580 tys. zł rocznie od roku 2019. Umowa została zawarta do końca 2020 roku z możliwością przedłużenia.

- Na tym m.in. polega rozwój polskiej kultury, że bierzemy część odpowiedzialności za dobre instytucje artystyczne, instytucje kultury o charakterze regionalnym, instytucje, które są na takim wysokim poziomie, że zapracowały na to, żeby uzyskać to dodatkowe wsparcie - podkreślił Gliński.Teatr Muzyczny w Łodzi należy do największych i najstarszych instytucji kultury w Łodzi. Jest kontynuatorem wileńskiego Teatru Muzycznego „Lutnia”, a od 1945 roku upowszechnia polską i światową kulturę muzyczną, wystawiając operetki, musicale, komedie muzyczne, wodewile, rewie i bajki muzyczne. W 2015 r. Teatr Muzyczny w Łodzi świętował siedemdziesięciolecie działalności, w czasie której przygotował jak dotąd ponad dwieście premier. W latach 2007–2011 odbył się generalny remont teatru połączony z rozbudową bryły budynku. Obecnie na widowni może zasiąść ponad 800 widzów.

Do współprowadzenia MKiDN wybrało również Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – jedną z najbardziej atrakcyjnych placówek muzealnych na południowym Mazowszu. Muzeum kultywuje pamięć o polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, zasłużonych przedstawicielach Polonii w Stanach Zjednoczonych, historii Warki i regionu. Współprowadzenie muzeum przez dwa podmioty – MKiDN i powiat grójecki ma przyczynić się do lepszego funkcjonowanie instytucji i podnieść rangę muzeum na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

W ramach umowy MKiDN w 2018 r. na muzeum przeznaczy kwotę nie mniejszą niż 350 tys. zł, a od 2019 r. co najmniej 700 tys. zł rocznie. Umowa będzie obowiązywać do końca 2028 roku. Muzeum będzie mogło – poza konkursem - ubiegać się o dotacje celowe MKiDN.Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego powstało 50 lat temu dzięki staraniom Polonii amerykańskiej i miłośników ziemi wareckiej. Instytucja zrealizowała już ponad 360 wystaw czasowych i ponad 800 koncertów – kameralnych, pianistycznych, jazzowych i poezji śpiewanej. Po zakończeniu remontu w 2014 roku, muzeum na nowo przygotowało ekspozycję stałą poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu i wielkim Polakom w USA. Od 2015 r. działa nowoczesna wystawa multimedialna „Warka – miasto dotknięte historią”. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami w kraju i za granicą.

MKiDN współprowadzi, z różnymi podmiotami, 47 muzeów i instytucji kultury, w tym tak znane jak Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach czy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

amk/ woj/
TAGI: KULTURA , RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25