facebook RSS # #

07.12.2019 19:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-05 15:09       aktualizacja: 2018-07-05 16:02       KULTURA
  A A A

Razem dla kultury. Kolejni samorządowcy podpisują Samorządową Kartę dla Kultury

Razem dla kultury. Kolejni samorządowcy podpisują Samorządową Kartę dla Kultury
Fot.www.facebook.com/kartakultury/
„Samorządową Kartę dla kultury” podpisało już ponad dwudziestu włodarzy polskich miast i gmin. To zbiór dziesięciu reguł współdziałania ludzi kultury z władzami samorządowymi.

Jak poinformował na swoich stronach internetowych Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania, który prowadzi sekretariat Samorządowej Karty dla Kultury, w czerwcu dokument podpisali m.in. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Jacek Majchrowski, prezydenta Krakowa oraz Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. 
 
Karta określa zasady, jakie powinny przyświecać w relacjach między samorządem a animatorami kultury. Zostały one wypracowane w toku kilkumiesięcznych prac zespołu animatorów i samorządowców z Miasta Poznań, Centrum Kultury ZAMEK i Forum Kraków. 

Do tej pory kartę podpisało ponad dwudziestu włodarzy miast i gmin. Listę sygnatariuszy można zobaczyć tutaj. 

Z inicjatywą Samorządowej Karty Kultury kilka miesięcy temu wystąpił prezydent Poznania. 

- Jestem przekonany, że inwestycje w kulturę są (..) jeszcze ważniejsze niż te inwestycje infrastrukturalne, bo od tego zależą losy Polski. Kultura zawsze oddziaływała, ona nam pozwoliła przetrwać zabory, ona nam również pozwoliła zachować kręgosłup w okresie socjalizmu – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który jako pierwszy podpisał Samorządową Kartę dla Kultury. – Cieszę się, że Słupsk, Warszawa, Poznań, Zamość i wiele innych miast, większych i mniejszych będzie się w te głosy ludzi kultury wsłuchiwać. Samorządy będą traktowały kulturę bardzo poważnie i warto to robić – dodał. 

Pierwsi sygnatariusze uroczyście złożyli swoje podpisy w kwietniu br. podczas III Ogólnopolskiego NieKongresu Animatorów Kultury. 

W treści Samorządowej Karty dla Kultury czytamy m.in., że kultura nadaje sens procesowi rozwoju miast, wsi i regionów, a uczestnicząc w kulturze tworzymy rozwój społeczny w duchu dialogu i wzajemnego zrozumienia. „Kultura przywraca ludziom wiarę we własne siły" – stanowi drugi punkt Karty.  

Zgodnie z czwartm punktem Karty, "kultura jako dobro wspólne, nie może być zawłaszczana ani reglamentowana przez żadną ideologię".
 
Dziesiąty punkt Samorządowej Karty dla Kultury mówi o tym, że „panujące w samorządowych instytucjach kultury warunki pracy powinny być wzorem uczciwego i równego traktowania pracowników i pracownic”. 

- Karta jest dokumentem, do którego przystąpić mogą samorządowcy z każdej miejscowości, niezależnie od wielkości czy liczby mieszkańców – zachęcają inicjatorzy na specjalnym Fanpeg’u akcji na Facebooku. 

Pełna treść Karty dostępna jest na stronie internetowej UM Poznania.


amk/
ZAŁĄCZNIKI: Fot UM Gdańsk
TAGI: KULTURA , MIASTO , WIEŚ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25