facebook RSS # #

10.12.2019 15:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-13 21:29       aktualizacja: 2018-08-14 10:54       KULTURA
  A A A

Wsparte muzeum. Muzeum Gross-Rosen będzie współprowadzone przez resort kultury

Wsparte muzeum. Muzeum Gross-Rosen będzie współprowadzone przez resort kultury
Fot.Wikimedia
Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, które obecnie funkcjonuje jako muzeum prowadzone przez władze woj. dolnośląskiego, będzie współfinansowane przez MKiDN. 

Minister kultury Piotr Gliński i przedstawiciele woj. dolnośląskiego podpisali list intencyjny ws. współprowadzenia przez MKiDN i województwo Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

List intencyjny ze strony samorządu podpisali w siedzibie MKiDN marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz członek zarządu województwa Tadeusz Samborski. W uroczystości uczestniczył także dyrektor muzeum Janusz Barszcz.

"Ten list intencyjny wpisuje się w naszą polityką dotyczącą dziedzictwa narodowego, politykę historyczną, która polega m.in. na odpowiedzialności, czy na powiększaniu obszaru odpowiedzialności państwa za instytucje kultury, instytucje poświęcone dziedzictwu narodowemu" - podkreślił wicepremier Gliński.

Dodał, że MKiDN chce, żeby to miejsce, które obecnie funkcjonuje jako muzeum prowadzone przez władze lokalne, władze regionalne, zostało "podniesione do rangi miejsca pamięci, które będzie współprowadzone także przez władze centralne". 

"To jest miejsce kaźni, miejsce cierpień tysięcy więźniów z okresu II wojny światowej i chcemy, żeby te miejsca świadczące o niemieckim terrorze w czasach II wojny światowej były w sposób odpowiedni, godny upamiętniane, a więc chcemy wzmocnić jeszcze wysiłki władz regionalnych i dyrekcji tego muzeum poprzez wsparcie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - zaznaczył.

Gliński wyjaśnił, że wsparcie z punktu widzenia techniczno-organizacyjnego polega na tym, że MKiDN wraz z województwem będzie wspólnie współfinansować "w równych udziałach" tę instytucję, a także muzeum będzie miało znacznie łatwiejszy dostęp do dotacji zadaniowych i do inwestycji środków ministerialnych.

"Państwo polskie powinno brać odpowiedzialność bezpośrednią za takie kamienie milowe polskiej pamięci i te obozy zagłady, obozy pracy przymusowej, niemieckie obozy, nazistowskie z II wojny światowej, są takimi miejscami" - wskazał minister kultury.

Marszałek województwa dolnośląskiego zwrócił uwagę, że coraz więcej turystów odwiedza Gross-Rosen, nie tylko z Polski, ale także z Europy i całego świata. Przybylski ocenił, że muzeum "wpisuje się również w dziedzictwo europejskie".

"Dziś jest dla nas dzień symboliczny i przełomowy. Chciałem zaznaczyć, że muzeum miało status państwowy do 1999 r. (...) Liczymy na to, że wsparcie finansowe pozwoli nam kontynuować te prace, które przewidujemy do realizacji zarówno w wymiarze merytorycznym, jak i administracyjnym" - podkreślił dyrektor muzeum.

MKiDN podało, że szczegółowe warunki współpracy zostaną dookreślone w umowie o współprowadzeniu Muzeum pod nową nazwą "Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940 - 1945)" jako wspólnej instytucji kultury MKiDN i woj. dolnośląskiego. Umowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Obóz powstał w 1940 r. na terenie ówczesnej Rzeszy Niemieckiej w miejscowości Gross-Rosen, obecnie noszącej nazwę Rogoźnica, oddalonej 60 km od Wrocławia.

W 1944 r. nastąpiła rozbudowa obozu Gross-Rosen, powstały liczne filie, których liczbę szacuje się na ok. 100. Zlokalizowane były na terenie obecnego Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej.

Całkowita ewakuacja obozu nastąpiła w początkach 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu. Miała ona tragiczny przebieg, bowiem z zimna, głodu, wycieńczenia oraz w egzekucjach zginęło tysiące więźniów. W obozie macierzystym i jego filiach więziono łącznie 125 tys. więźniów, głównie Polaków, Rosjan i Żydów. Pozbawiono w nim życia około 40 tys. osób.

IPN od 2017 r. prowadzi śledztwo ws. zbrodni popełnionych w latach 1940-1945 przez funkcjonariuszy obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i jego podobozów. Celem śledztwa jest ustalenie sprawców i tożsamości ofiar. Jeżeli prokuratura ustali, że któryś z funkcjonariuszy obozu żyje, to będzie zmierzać do postawienia mu zarzutów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

amk/
TAGI: KULTURA , RZĄD
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-08-16 09:41:32
marian: Problem tej instytucji jest jej zarządzanie. dyrektor juz dawno winien odejśc na emeryturę

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25