facebook RSS # #

10.12.2019 15:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-03 08:00       aktualizacja: 2018-09-03 15:17       KULTURA
  A A A

Wspólne muzeum. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej będzie współprowadzone przez ministra kultury i samorząd województwa

Wspólne muzeum. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej będzie współprowadzone przez ministra kultury i samorząd województwa
Fot.MNZP
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu będzie współprowadzone przez resort kultury razem z samorządem woj. podkarpackiego.

List intencyjny w tej sprawie podpisali 1 września w Przemyślu wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz członek zarządu województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej jest jedną z najstarszych instytucji muzealnych w Polsce. W 2020 r. muzeum będzie obchodzić jubileusz 110-lecia swojej działalności w przestrzeni kulturowej Polski południowo-wschodniej.

- Ta dzisiejsza uroczystość wpisuje się w naszą politykę dziedzictwa narodowego. Wsparcie z budżetu centralnego oznacza dla takich instytucji kultury często oddech wielomilionowy, jeśli chodzi o zwiększenie budżetu. To jest także łatwiejszy dostęp do środków publicznych, bo nie muszą te instytucje startować w konkursach; to jest także dostęp do środków inwestycyjnych. To jest w końcu także podniesienie rangi instytucji – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W ocenie wicepremiera, Przemyśl zasługiwała na decyzję o współprowadzeniu muzeum przez resort kultury, bo jest to miasto ważne dla polskiej historii i dziedzictwa narodowego. Zapowiedział, że "najprawdopodobniej uda się w tym roku" wpisać Twierdzę Przemyśl na listę pomników historii.

W liście intencyjnym strony wyraziły „wolę ścisłej współpracy w celu polepszenia warunków realizacji przez Muzeum zadań statutowych i zapewnienia warunków rozwoju Muzeum dla możliwie szerokiego upowszechnienia wiedzy na temat historii, kultury i tradycji Ziemi Przemyskiej i jej znaczenia w dziejach Polski”.

Jednocześnie w dokumencie potwierdzono ponad 100-letnią historię muzeum, jego wysoki poziom działalności, wagę i znaczenie dla kultury polskiej działalności naukowej, edukacyjnej a także znaczenie muzealnych zbiorów.

- Wszyscy wiemy, jak ważną rzeczą jest dziedzictwo, jak ważna jest kultura, a my na Podkarpaciu chcemy to dziedzictwo kulturowe wiązać z innowacjami, z rozwojem przemysłu - i to się nam udaje – stwierdził marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Jak poinformował, samorząd woj. podkarpackiego zobowiązał się również wziąć pod swoje skrzydła muzeum w Sanoku. - To instytucja powiatu, ale mająca olbrzymie znaczenie dla regionu, ze znakomitymi zbiorami Zdzisława Beksińskiego. Decyzje już są podjęte, będziemy współprowadzić tę jednostkę – powiedział marszałek Ortyl.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej powstało w 1909 roku z inicjatywy grupy polskiej inteligencji skupionej w Towarzystwie Przyjaciół Nauk, która w gromadzeniu pamiątek narodowych, dzieł sztuki, dokumentów, wszelkiego rodzaju muzealiów, widziała ważny cel, jakim było podtrzymywanie tożsamości narodowej w zniewolonym wówczas kraju.

Od 2008 r. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zyskało nowoczesną siedzibę na placu Berka Joselewicza 1 w centrum Przemyśla. Do chwili obecnej zorganizowano w nowym gmachu: 84 wystawy stałe i czasowe oraz wiele sesji naukowych, popularnonaukowych a także imprez ubogacających życie kulturalne miasta Przemyśla.

Muzeum posiada zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii, sztuki i rzemiosła, przyrody. W ramach struktury organizacyjnej muzeum funkcjonują dwa oddziały: Muzeum Dzwonów i Fajek i Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25