facebook RSS # #

10.12.2019 14:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-12 12:39       aktualizacja: 2018-09-12 15:28       KULTURA
  A A A

Duch miejsca. Odbędzie się I Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza

Duch miejsca. Odbędzie się I Kongres Historycznych Miejscowości Mazowsza
Mazowsze to nie tylko Warszawa, miejscowości poza stolicą mają wiele do zaoferowania w obszarze kultury, historii i dziedzictwa narodowego - przekonują organizatorzy I Kongresu Historycznych Miejscowości Mazowsza.

Kongres odbędzie się 14 i 15 września w Warszawie i Górze Kalwarii. Organizują go: stowarzyszenie "Ład na Mazowszu", Mazowiecki Instytut Kultury, Gmina Góra Kalwaria oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

"Cele Kongresu są trzy: wymiana informacji, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie ochrony, rewitalizacji, zrównoważonego rozwoju i promocji historycznych miejscowości województwa mazowieckiego; popularyzacja wiedzy o historycznych miejscowościach, ich dziedzictwie i krajobrazie kulturowym (...); integracja środowiska samorządowców, społeczników i ekspertów" - mówił prezes stowarzyszenia "Ład na Mazowszu" Grzegorz Kostrzewa-Zorbas podczas konferencji prasowej promującej projekt.

Cel nadrzędny Kongresu to - jak podkreślił Kostrzewa-Zorbas - wzmacnianie ducha miejsca. "A w niektórych przypadkach przywracanie, bo duch miejsca - genius loci - został zniszczony przez burze historyczne czy złą, często przez dziesięciolecia, gospodarkę. Chcemy wspólnie przekonywać, że dziedzictwo historyczno-kulturowe nie jest przeszkodą (...) lecz cennym zasobem i ułatwieniem rozwoju - pomaga podnosić jakość życia, budować markę miejscowości, regionu, całego województwa jak też rozwijać turystykę kulturową, a jest to najszybciej rosnący w świecie rodzaj turystyki" - wskazał prezes.

Pierwszy dzień Kongresu odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Eksperci, przedstawiciele samorządów i organizacji samorządowych będą tam wymieniać doświadczenia m.in. na temat tego jak skutecznie promować miejscowość historyczną - przykładem mają być niemieckie Łużyce. W tym dniu zaprezentują się: Żyrardów, Warszawa, Warka, Płock i Sokołów Podlaski.

Drugiego dnia uczestnicy Kongresu spotkają się w Górze Kalwarii, gdzie zaplanowano wspólne zwiedzanie tego miasta i przyległego Czerska. Zobaczyć będzie można m.in. średniowieczny Zamek Książąt Mazowieckich, pradolinę Wisły z sadami w tradycji królowej Bony, barokową katolicką Nową Jerozolimę i muzeum św. Stanisława Papczyńskiego, żydowski sztetl z chasydzkim domem modlitwy, zabytki powojskowe.

W części konferencyjnej zaplanowano m.in. sesje na temat wielokulturowości w dziedzictwie Mazowsza na przykładzie Góry Kalwarii; dziedzictwa historycznego i ducha miejsca na przykładzie Serocka; unikalnego położenia przyrodniczego i tożsamości kulturowej Pułtuska; wielkich zabytków Czerwińska nad Wisłą.

"Góra Kalwaria przez swoją bogatą historię stała się pierwszym, naturalnym gospodarzem tego Kongresu" - powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński.

"Jest to dla nas wydarzenie, które pozwoli nawiązać współpracę z innymi samorządami. My oczywiście mamy te kontakty, natomiast na niwie dorobku kulturalnego, procesów rewitalizacyjnych są one odłożone na drugi plan. Myślę, że ten Kongres zainspiruje samorządowców do wspólnych działań także w tej materii" - dodał Zieliński.

Podobne nadzieje na konferencji wyraził także dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii Dariusz Falana. "Mam nadzieję, że Kongres pozwoli nam poznać się bliżej, nam tzn. osobom pracującym w kulturze, upowszechniającym tę kulturę na Mazowszu, w szczególności w miejscowościach historycznych" - powiedział.

Wstęp na Kongres jest bezpłatny po zarejestrowaniu się pod adresem kongres@ethnomuseum.pl, a liczba miejsc ograniczona. Jak deklarują organizatorzy, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz uzyskało Patronat Honorowy Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

js/
TAGI: KULTURA , REGION
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25