facebook RSS # #

27.01.2020 23:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-25 09:15       aktualizacja: 2018-09-25 09:19       KULTURA
  A A A

Dziedzictwo górali. Ruszył program ochrony dziedzictwa kulturowego górali Beskidu Śląskiego i Żywieckiego

Dziedzictwo górali. Ruszył program ochrony dziedzictwa kulturowego górali Beskidu Śląskiego i Żywieckiego
Fot.PAP/A.Grygiel
Wsparcie finansowe lokalnych twórców, wystawy, koncerty, szkolenia - ruszył program ochrony dziedzictwa kulturowego górali "Beskidzki Obszar Kulturowy". Program jest wspólną inicjatywą samorządu woj. śląskiego i Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

"Celem programu jest zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego górali Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Obejmuje powiaty: żywiecki, bielski i cieszyński. (…) Współcześnie zatracamy coraz bardziej tradycyjny rys kulturowy. Ulega on ujednoliceniu. Dlatego proponujemy finansowe wsparcie lokalnych twórców" – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor wydziału kultury śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek.

Według członka zarządu województwa śląskiego Henryka Mercika, historii ziem, które wchodzą w składu regionu nie jest jednorodna. "Ta różnorodność historii, tradycji, dziedzictwa kulturowego, może być bogactwem. Chcemy, aby wszyscy czuli się docenieni. Najważniejsze jest to, by mieszkańcy poszczególnych części regionu byli dumni ze swego dziedzictwa, mieli wiedzę na jego temat i potrafili je ocalić. W tym chcemy im pomóc" – powiedział Mercik w rozmowie z PAP.

Jak dodał, "Beskidzki Obszar Kulturowy" finalnie "powinien przybrać formę szlaku, zestawu miejsc i obiektów, które będą związane z dziedzictwem materialnym i niematerialnym". "Byłby to konkretny produkt turystyczny, który moglibyśmy promować" – powiedział Mercik.

Znawczyni góralskiej tradycji, szefowa Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Małgorzata Kiereś jest bardzo zadowolona z programu. "Każde działanie, które pomoże w przebudowie świadomości w kierunku docenienia własnej kultury, przekazywania wartości ojcowskiego domu kolejnym pokoleniom, jest fantastyczne" – powiedziała w rozmowie z PAP.

Jak podaje Bielski Regionalny Ośrodek Kultury, program stawia na inicjatywy, w tym: wystawy, koncerty, zajęcia, warsztaty, szkolenia, kursy, wykłady, które "aktywizują nieprofesjonalny ruch artystyczny, zachęcają do poszukiwania własnej tożsamości, pielęgnowania lokalnego patriotyzmu, ale i spełniają funkcje promocyjne oraz zwiększają atrakcyjność turystyczną beskidzkich miejscowości".

Jak powiedział Smyczek z programu finansowane będą mikroprojekty. "W tym roku będzie to ok. 30 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania na jeden mikroprojekt wynosi 3 tys. zł. Napłynęło już ok. 40 wniosków, więc będzie z czego wybierać. Są bardzo różnorodne. Są projekty dotyczące zakupu elementów stroju, stworzenia nowych programów artystycznych, zakupu instrumentów muzycznych, które artysta może wykorzystywać nie tylko sam występując, ale także do nauki gry na nim, narzędzi do budowy takich instrumentów, a także rejestracji wydarzeń folklorystycznych. Spektrum jest szerokie" - wyjaśnił.

Smyczek przypomniał, że największym wydarzeniem, który promuje góralski folklor, jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, który rokrocznie w połowie wakacji odbywa się na arenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. "Teraz chcielibyśmy zejść niżej, żeby +nasycać+ program tego festiwalu nowymi osobami i wydarzeniami. To zasypanie luki, którą odczuwamy" – dodał.

Przemysław Smyczek powiedział, że w przyszłym roku kwota na mikroprojekty będzie prawdopodobnie dwukrotnie wyższa. Samorząd województwa finansuje program z własnego budżetu. Projekty będzie oceniała komisja złożona ze znawców tematyki kultury beskidzkiej.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: KULTURA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25